اساتید در مأموریت‌های خود، صرفا به آموزش‌های انفرادی زبان فارسی محدود نشوند/ حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ و همچنين گسترش فرهنگ فارسی – شریف

اساتید در مأموریت‌های خود، صرفا به آموزش‌های انفرادی زبان فارسی محدود نشوند/ حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ و همچنين گسترش فرهنگ فارسی – شریف

به نقل از شریف: اساتید در مأموریت‌های خود، صرفا به آموزش‌های انفرادی زبان فارسی محدود نشوند/ حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ و همچنين گسترش فرهنگ فارسی

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با تأکید بر اینکه “اساتید اعزامی در مأموریت‌های خود، صرفا محدود به آموزش‌های انفرادی زبان فارسی نشوند”، از حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ و همچنين گسترش فرهنگ فارسی خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، آیین بازگشایی ۵۰ کرسی زبان و همچنين ادبیات فارسی در کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف جهان در سال شمسي ۱۳۹۸، بعدازظهر امروز (چهارشنبه) با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر حسین سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين جمعی از اساتید زبان و همچنين ادب فارسی در محل این وزارت برگزار شد.
دکتر غلامی در این آیین قسمت و بخش اصلی برگزاری نشست را اهمیت حضور اساتید زبان فارسی در کرسی‌های خارج از کشور دانست و همچنين گفت: سابقه حضور اساتید زبان فارسی و همچنين برخی از اشخاصی که در خارج از کشور از قدرت و همچنين ظرفیت زبان فارسی بهره‌مند بودند و همچنين کارهای علمی و همچنين ماندگاری نیز در این راستا انجام داده‌اند، به نوعی می‌تواند تعیین‌کننده چارچوب اقدامات و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها قرار گیرد.
وی با بیان اینکه هدف ما تنها به آموزش زبان فارسی محدود نمی‌مي شود، ادامه داد: افرادی خواهند بود که تجربه و مهارت بالا آموزش زبان فارسی را به لحاظ حرفه‌ای در حد یادگیری دانشجویان خارجی داشته باشند ولي بايد توجه داشت شاید آموزش مقدمات زبان فارسی از سوی برخی از اساتید در خارج از کشور، اتلاف سرمایه باشد ولي بايد توجه داشت در صورتي که افرادی از دانشجویان خارجی تمایل به حضور در کنار اساتید ایرانی را داشته باشند، فرصت خوبی را فراهم می‌کند زیرا این اشخاص در این صورت هم زبان فارسی را فرامی‌گیرند و همچنين هم باب مسیرهای علمی و همچنين تحقیقاتی به روی آن هم‌ها باز می‌مي شود.
وزیر علوم با تاکید بر لزوم توجه اساتید اعزامی به محیط خود در مأموریت‌ها، مطرح کرد: اساتید در مأموریت‌های خود، صرفاً محدود به آموزش‌های انفرادی زبان فارسی نشوند بلکه باید با برگزاری کنفرانس‌ها، سمینار و همچنين نشست علمی اشخاص را در کنار حضور در مرکز تحقیقاتی به ظرفیت‌های زبان و همچنين فرهنگ فارسی آشنا و همچنين علاقه‌مند کنند.
دکتر غلامی درخصوص اعزام‌ها گفت: بهتر است اعزام‌ها با هدف نشستن بر کرسی‌هایی که قبلاً جای خود را پیدا نموده اند، انجام مي شود و همچنين در صورتي که می‌خواهیم هسته جدیدی در این زمینه شکل گیرد، باید برای آن هم طرح و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ارائه مي شود.
وی با بیان اینکه در آموزش زبان فارسی باید اشخاص را رده‌بندی کنیم، افزود: برخی اشخاص صرفاً برای گذران امورات خود این زبان را می‌آموزند و همچنين برخی نیز با هدف بهره‌مندی از منابع و همچنين متون آن هم را یاد می‌گیرند؛ لذا اشخاص و همچنين اشخاص باید دسته‌بندی شوند. بدیهی است افرادی که برای بهره‌مندی از منابع و همچنين افزایش دانش این زبان را یاد می‌گیرند با اشخاص دیگر تفاوت دارند. این اشخاص باید همچنين و علاوه بر یادگیری زبان در کنار اساتید، به متون و همچنين منابع نیز دسترسی داشته باشند زیرا این امر می‌تواند در آینده سبب ایجاد و همچنين تداوم ارتباطات علمی مي شود.
وزیر علوم با اشاره به ضرورت ایجاد تفکیک بین قسمت و بخش علمی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای با قسمت و بخش‌های اجرایی اقدامات در گسترش زبان فارسی، اظهارداشت: در قسمت و بخش اجرایی کم و همچنين کاستی‌هایی وجود دارد که امیدواریم به‌زودی مرتفع شوند.
دکتر غلامی خاطرنشان کرد: در صورتي که سامانه یا وب سایتی برای اساتیدی که در کشورهای دیگر کرسی‌های زبان فارسی را اداره می‌کنند، تعریف مي شود، می‌تواند سبب تبادل اطلاعات و همچنين ایجاد شبکه علمی در جهان مي شود.
وی تصریح کرد: در صورتي که از منظر تحقیق و همچنين توجه به ادبیات و همچنين زبان شناسی نگاه کنیم، آموزش زبان ابزاری است که باید اثرگزاری بیشتری داشته باشد و همچنين این امر به نوعی پاسداشت حق همه شهروندان و مردم شهر دنیاست که بتوانیم بهره‌مندی از منابع و همچنين ذخایر زبان فارسی را برای آن هم‌ها فراهم کنیم.
وزیر علوم با بیان اینکه اکنون رویکردها در حوزه فرهنگ و همچنين ادب بسیار بهتر از قبل شده است، گفت: ادبیات در جامعه متاسفانه بسیار دگرگون شده است البته در تمام دنیا این روند اتفاق افتاده است و همچنين بسیاری از اساتید از زبانی که نسل جدید از آن هم بهره بري و استفاده می‌کنند، ابراز نگرانی می‌کنند لذا ما باید در داخل کشور نیز زبان فارسی را حفظ و همچنين احیا کنیم.
دکتر غلامی با اشاره به وجود برخی کم و همچنين کاستی‌ها در حوزه اجرا بیان کرد: این امر زمانی اتفاق افتاد که ما در شرایط غیرعادی واقع شدیم وگرنه هدایت از کرسی‌ها به‌صورت مستمر پیش می‌رفت ولي بايد توجه داشت قطعاً این روند با توجه و همچنين تلاش مسئولان بهبود می‌یابد.
وی عنوان کرد: جلسه‌ای که در وزارت علوم و همچنين وزارت مسائل خارجه برگزار شد، مورد استقبال دکتر نوبخت، دکتر جهانگیری و همچنين دکتر همتی قرار گرفت و همچنين همگی برای حمایت اعلام آمادگی کردند و همچنين قولی که دکتر نوبخت در آن هم جلسه دادند بررسي کننده و پروهشگر شد و همچنين بانک مرکزی نیز حمایت‌های خوبی را انجام داد. امیدواریم بتوانیم از باب میزان مبلغ پرداختی‌های گرفته شده، امکانات بیشتری را در اختیار تو عزیزان قرار دهیم.
وزیر علوم در پایان بر حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم به منظور حفظ و همچنين گسترش زبان فارسی تأکید کرد.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

اساتید در مأموریت‌های خود، صرفا به آموزش‌های انفرادی زبان فارسی محدود نشوند/ حمایت‌های همه جانبه وزارت علوم جهت حفظ و همچنين گسترش فرهنگ فارسی در تاریخ ۲۷ June 1398 | 7:10 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *