امروزه دانشگاه‌ها به مرکز ثقل عقلانیت خلاق در جامعه بدل شده‌اند/ لزوم خروج بودجه دانشگاه‌ها از صرفه‌جویی بودجه عمومی – شریف

امروزه دانشگاه‌ها به مرکز ثقل عقلانیت خلاق در جامعه بدل شده‌اند/ لزوم خروج بودجه دانشگاه‌ها از صرفه‌جویی بودجه عمومی – شریف

به نقل از شریف: امروزه دانشگاه‌ها به مرکز ثقل عقلانیت خلاق در جامعه بدل شده‌اند/ لزوم خروج بودجه دانشگاه‌ها از صرفه‌جویی بودجه عمومی

دکتر حسین سلیمی با اشاره به تبدیل دانشگاه‌ها به مرکز ثقل عقلانیت خلاق در جامعه و همچنين ارتباط آن هم با مدل حکمرانی آن هم‌ها، گفت: در حال حاضر مدل حکمرانی ما در دانشگاه‌ها، مدل حاکمیتی است و همچنين اتکا به بودجه حکومت و همچنين حمایت‌ در حوزه‌های متنوع و گوناگون و مختلف وجود دارد که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است مدل حکمرانی در دانشگاه‌های پهناور و بزرگ دگرگون مي شود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، صبح امروز نشست رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و همچنين مؤسسات پژوهشی سراسر کشور با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، قائم مقام وزیر علوم، معاونان و همچنين مسئولان وزارت علوم در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است
دکتر حسین سلیمی، رئیس دانشگاه علامه طباطبایی در ابتدا ضمن تسلیت ایام عزاداری امام و پيشوا حسین (ع) به بیان ویژگی‌هایی از ائمه پرداخت و همچنين گفت: تمامی ائمه بعد از امام و پيشوا حسین (ع) راه مجاهدت را با شیوه تعلیم و همچنين تربیت در پیش گرفتند که همین امر سبب شد پیام عاشورا از آن هم زمان به تا حال باقی بماند.
وی با بیان اینکه تداوم راه امام و پيشوا حسین (ع) به شیوه تعلیم و همچنين تربیت سنت ائمه بوده است، افزود: یک جامعه اسلامی در صورتي که می‌خواهد راه ائمه را ادامه دهد باید بر تعلیم و همچنين تربیت و همچنين مراکز مرتبط با آن هم توجه کند.
دکتر سلیمی ادامه داد: امروزه مدعی هستیم که رؤسای دانشگاه‌ها و همچنين مسئولان آموزش عالی، مهم‌ترین ادامه‌دهندگان راه ائمه خواهند بود.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه پهناور و بزرگ‌ترین مجاهده، مجاهده در راه تعلیم و همچنين تربیت است، به ۳ محور مهم در تداوم مجاهدت در جامعه ایران اشاره کرد و همچنين اظهارداشت: در شرایط فعلی مفهوم مدرسه‌ای تعلیم و همچنين تربیت (مکتبی که در قرون وسطی به مرکزیت و همچنين انحصار دانش در دانشگاه‌ها تاکید داشت و همچنين سایر نهادها تنها وظیفه نشر علم را داشتند) کاملاً دگرگون شده است.
وی گفت: در حال حاضر در عصری قرار داریم که دانشگاه‌ها به مرکز ثقل عقلانیت خلاق در جامعه بدل شده‌اند که این امر مجاهدتی که بر دوش ما گذاشته شده است را مهم‌تر، عمیق‌تر و همچنين شدیدتر می‌کند.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی با بیان اینکه امروزه کار مسئولان دانشگاه‌ها صرفاً تربیت عده‌ای از دانشجویان نیست، افزود: در حال حاضر ما با دانشگاه‌هایی مواجه هستیم که نقش عقلانیت خلاق را ایفا می‌کنند و همچنين گونه‌های متنوع و گوناگون و مختلف آگاهی را در جامعه شکل می‌دهند.
دکتر سلیمی با اشاره به پیام امام و پيشوا خمینی (ره) مبنی بر اینکه در صورتي که دانشگاه اصلاح شوند، تمام جامعه اصلاح می‌مي شود، تصریح کرد: امروزه تبدیل شدن دانشگاه‌ها به عقل فعال، ارتباط و رابطه نزدیک با مدل حکومت‌گری در جامعه دارد. در واقع این امر پاسخ به این پرسش است که دانشگاه‌های دولتی تا چه زمانی می‌خواهند از حکومت ارتزاق کنند؟
وی با بیان اینکه تغییر شیوه فعلی، ارتباط نزدیکی با مدل حکمرانی در دانشگاه‌ها دارد، گفت: تا زمانی که دانشگاه‌ها به عنوان نهاد حاکمیتی فعالیت می‌کنند و همچنين تا زمانی که ناگزیر هستیم تمام مرّ قوانین دولتی را در تمامی حوزه‌ها اعم از مالی، امنیتی، سیاسی و همچنين… رعایت کنیم، تغییر رویکرد امکان‌پذیر نیست.
دکتر سلیمی اظهار داشت: در حال حاضر مدل حکمرانی ما در دانشگاه‌ها مدل حاکمیتی است و همچنين اتکا به بودجه حکومت و همچنين حمایت‌های سیاسی و همچنين فرهنگی و همچنين نهاد‌های حکومتی وجود دارد.
وی با بیان اینکه پاسخ‌گوتر از رؤسای دانشگاه در هیچ نهادی نیست، گفت: این در حالی است که شبانه‌روز به همه نهادها در حال پاسخ‌گویی هستیم ولي بايد توجه داشت با کدام امکانات؟
وی با اشاره به کمبود بودجه در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: از کل بودجه ۳۸۰ هزار میلیارد تومانی عمومی حکومت، در صورت عدم تخصیص کامل که رگ حیاتی دانشگاه‌هاست، تنها و فقط ۹ صدم قسمت و بخش در بودجه عمومی حکومت صرفه‌جویی می‌مي شود و همچنين این امر بدون در نظر گرفتن بودجه شرکت‌های دولتی است.
رئیس دانشگاه علامه طباطبایی عنوان کرد: رسالتی که دانشگاه‌ها با مدل حکمرانی بر عهده دارند بار سنگین مسئولیت را بر دوش آن هم‌ها گذاشته است و همچنين آیا به صرفه است که با ۹ صدم قسمت و بخش صرفه‌جویی، با بحران مواجه شوند؟
دکتر سلیمی با بیان اینکه امسال نیز با پشتیبانی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با اقتدار و قدرت سپری می‌کنیم، گفت: پروژه‌هایی که امروز در دانشگاه علامه طباطبایی افتتاح می‌مي شود از بودجه دولتی ارتزاق نکرده است و همچنين از طریق درآمدهای دانشگاه به بهره‌برداری می‌رسد.
وی افزود: پشتیبانی‌های حکومت در صورتي که وجود داشته باشد امکانات دیگری هم خواهد بود که می‌قدرت از آنها بهره بري و استفاده کرد.
دکتر سلیمی در پایان مطرح کرد: امیدواریم امروز روز مبارکی برای دانشگاه‌ها و همچنين کلید مشکل‌گشایی دانشگاه‌ها باشد.

ز. ح ۷۴/ ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

امروزه دانشگاه‌ها به مرکز ثقل عقلانیت خلاق در جامعه بدل شده‌اند/ لزوم خروج بودجه دانشگاه‌ها از صرفه‌جویی بودجه عمومی در تاریخ ۲۴ June 1398 | 3:48 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *