امروز بیش از قبل به نقش‌آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی نیاز است/ ایجاد ۶۵ بنیاد حامیان دانشگاه‌ در حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم – شریف

امروز بیش از قبل به نقش‌آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی نیاز است/ ایجاد ۶۵ بنیاد حامیان دانشگاه‌ در حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم – شریف

به نقل از شریف: امروز بیش از قبل به نقش‌آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی نیاز است/ ایجاد ۶۵ بنیاد حامیان دانشگاه‌ در حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم

قائم مقام وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با تاکید بر لزوم نقش‌آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی، اعلام کرد: در حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم، ۶۵ بنیاد متشکل از اشخاص اثرگذار با هدف کمک به پیشرفت دانشگاه و همچنين جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و همچنين سایر حوزه‌های مورد نیاز دانشگاه‌ها ایجاد شده است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر عبدالرضا باقری در افتتاحیه هفتمین جشنواره ملی رویش که عصر امروز (چهارشنبه) در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و همچنين خاطره شهدا و همچنين تبریک هفته حکومت، گفت: وقتی از نهاد دانشگاه صحبت می‌کنیم، آنچه در درجه اول به ذهن می‌آید این است که دانشگاه نهادی به شمار می آید که کارکرد اصلی آن هم، پژوهش و همچنين آموزش تعریف شده ولي بايد توجه داشت همچنين و علاوه بر این امر، دانشگاه برای دانشجو یک محیط تجربه‌اندوزی نیز محسوب می‌مي شود.
وی با بیان اینکه امروزه کانون‌های دانشجویی یکی از نهادهای قدرتمند خواهند بود، افزود: در قسمتهاي آخر دهه هفتاد، کانون‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها بطور خودکار شکل گرفتند و همچنين امروز حدود ۲۰ سال شمسي است که از شکل‌گیری این نهاد می‌گذرد. نهادی که اکنون بیش از ۵۰۰ هزار دانشجو در آن هم فعالیت می‌کنند و همچنين محیط بسیار مناسبی برای وارد شدن به جامعه است زیرا این کانون‌ها محیط پیوند و همچنين تعامل با اجتماع و همچنين کار گروهی خواهند بود لذا یک محیط ارزشمندی است که در کنار سایر نهادهای دانشجویی قرار دارد.
دکتر باقری با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین کارکردهای نهادهای مدنی در کشور، کانون‌های ورزشی و همچنين دانشجویی، تشکل‌های اسلامی و همچنين انجمن‌های وسیع علمی، “جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است”، به ویژگی‌های نهادهای دانشجویی اشاره کرد و همچنين اظهارداشت: یکی از ویژگی‌های نهادهای دانشجویی این است که این نهادها به‌روش خودجوش و همچنين متناسب با نیازهای اجتماعی شکل گرفتند و همچنين ما نیز به عنوان متولیان آموزش عالی تلاش می‌کنیم تا این فعالیت‌ها را در بستری مناسب حمایت و همچنين پشتیبانی کنیم و همچنين کمتر مداخله‌گر فعالیت‌های دانشجویی باشیم.
قائم مقام وزیر علوم همچنین مطرح کرد: همچنين و علاوه بر نهادهای دانشجویی، امروز در وزارت علوم به دنبال آن هم هستیم که سایر نهادهای مردمی نیز در دانشگاه‌ها برای ارتباط بیشتر دانشگاه‌ها با جامعه شکل گیرد. یکی از این نهادها، نهاد بنیاد حامیان دانشگاه است که متشکل از اشخاص اندیشمند و همچنين مشوق در توسعه علمی کشور خواهند بود.
دکتر باقری در ارتباط و رابطه با تعداد بنیاد حامیان دانشگاه در کشور اظهار داشت: در حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم، ۶۵ بنیاد متشکل از اشخاص اثرگذار ایجاد شد که می‌توانند به پیشرفت دانشگاه و همچنين جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و همچنين سایر حوزه‌های مورد نیاز دانشگاه‌ها کمک کنند.
وی با بیان اینکه امروز این بنیادها، مطالبه‌گر پیوند بین دانشگاه و همچنين جامعه خواهند بود، افزود: امروز مطالبه از دانشگاه فراتر از پژوهش و همچنين آموزش است چراکه مطالبه جدید امروز، شامل پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه در تمامی ابعاد است و همچنين باید بستر آن هم در محیط‌های دانشجویی شکل گیرد. در این ارتباط و رابطه نهادهای دانشجوی می‌توانند در این عرصه یاری‌گر اساتید باشند.
قائم مقام وزیر علوم با اشاره به حضور پررنگ دانشجویان در صحنه‌های متنوع و گوناگون و مختلف فعالیت های اجتماعی همچون کمک به شهروندان و مردم شهر سیل‌زده، عنوان کرد: دانشگاه نهادی نیست که تنها و فقط به تربیت نیروی انسانی بپردازد بلکه باید در کنار آن هم، پاسخ‌گویی به نیازهای جامعه و همچنين کمک به حکومت در پیشبرد برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين حل چالش‌ها را نیز مدنظر قرار دهد.
دکتر باقری با تاکید بر اینکه در شرایط تحریم دانشگاه‌ها و همچنين دستگاه‌های اجرایی باید در کنار شهروندان و مردم شهر حل چالش‌ها و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات کمک کنند، اظهار داشت: نهادهای دانشجویی در آغاز سال شمسي تحصیلی می‌توانند در طرح مسائل، ارائه راه‌حل و همچنين همفکری جهت حل معظلات و مسائل و مشکلات بپردازند.
وی تاکید کرد: امروز بیش از قبل به نقش آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی نیاز است. امیدواریم کانون‌های دانشجویی با بهره بري و استفاده از تجاربی که کسب کردند، در حوزه‌های جدید وارد شدن پیدا کنند و همچنين در سال شمسي جدید کانون‌هایی متناسب با معظلات و مسائل و مشکلات امروز داشته باشیم که بتوانند طوفان فکری و همچنين هماهنگی ایجاد کنند. در این راستا، از نهادهای خودجوش دانشجویی انتظار می‌رود که بدون تعلقات سیاسی به طرح مسائل بپزدازند. امیدواریم با شرایطی که فراهم می‌مي شود، در سال شمسي تحصیلی جدید شاهد دستاوردهای جدید در کانون دانشجویی باشیم.
قائم مقام وزیر علوم در پایان گفت: تجربه‌ای که دانشجویان در این عرصه‌ها به‌دست می‌آورند سرمایه اجتماعی بزرگی است که در آینده می‌تواند در بهبود شرایط بسیار موثر باشد.
ز. ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

امروز بیش از قبل به نقش‌آفرینی دانشجویان در صحنه‌های اجتماعی نیاز است/ ایجاد ۶۵ بنیاد حامیان دانشگاه‌ در حکومت یازدهم و همچنين دوازدهم در تاریخ ۶ June 1398 | 8:42 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *