ایجاد اتاق‌های تندرستی در کلیه سراهای دانشجویی ملکی دانشگاه‌ها – شریف

ایجاد اتاق‌های تندرستی در کلیه سراهای دانشجویی ملکی دانشگاه‌ها – شریف

به نقل از شریف: ایجاد اتاق‌های تندرستی در کلیه سراهای دانشجویی ملکی دانشگاه‌ها

رئیس نهاد مسائل دانشجویان با اشاره به ایجاد اتاق‌های تندرستی در تمام سراهای دانشجویی ملکی دانشگاه‌ها گفت: در راستای افزایش شورونشاط و همچنين رفع مشکل کم‌تحرکی دانشجویان، سرانه فضای ورزش دانشجویی و همچنين امکانات ورزشی دانشگاه‌ها توسعه می‌یابد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از نهاد مسائل دانشجویان، دکتر مجتبی صدیقی امروز (چهارشنبه) در مراسم چهارمین بزرگداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی که در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، گفت: در حوزه ورزش در ۶ سال شمسي اخیر تلاش‌های زیادی در ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف گرفته شده است که یکی از این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها تلاش برای شناخت و همچنين ارزیابی وضعیت جسمی و همچنين تندرستی دانشجویان است.
وی اظهار داشت: در حوزه روان‌شناسی و همچنين آسیب‌های اجتماعی، چند سالی است که طرح پژوهشی سیمای زندگی دانشجویی انجام می‌مي شود و همچنين بر اساس نتایج آن هم، طرح‌های مداخله‌ای کاهش آسیب‌های اجتماعی در دانشگاه‌ها به اجرا درآمده است.
دکتر صدیقی بابیان اینکه در حوزه جسمانی و همچنين تندرستی نیز باید طرح‌های پژوهشی علمی انجام مي شود، خاطرنشان کرد: پایش سلامت و همچنين تندرستی دانشجویان را اداره کل تربیت‌بدنی نهاد مسائل دانشجویان پیگیری می‌کند و همچنين برای انجام آن هم به تا حال در ۷۱ دانشگاه مرکز پایش سلامت و همچنين تندرستی راه‌اندازی شده است و همچنين ما امیدواریم تا سال شمسي آینده در تمام دانشگاه‌ها، مرکز پایش تندرستی راه‌اندازی مي شود.
رئیس نهاد مسائل دانشجویان گفت: دانشجویان ما باید از وضعیت سلامت جسمی خود با لحاظ روش‌های علمی مطلع باشند و همچنين در صورتي که ضعف‌هایی مانند ضعف‌های قامتی، اسکلتی و همچنين سایر موارد را داشته باشد آن هم را رفع نماید. وظیفه اصلی ما از بحث پایش، شناخت وضعیت جسمی دانشجویان، دانستن ضعف‌ها و همچنين تلاش برای رفع آن هم است.
وی تصریح کرد: در گام دوم برنامه جذاب و جالب و خوب ما توسعه فضاهای ورزشی در دانشگاه‌ها است که در حال حاضر این فضا ۲مترمربع بوده که ما امیدواریم تا پایان برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه آن هم را به ۲.۵ مترمربع برسانیم و همچنين برای رسیدن به این عدد یک سری طرح‌های پهناور و بزرگ و همچنين کوچک داریم که باید اجرایی کنیم.
رئیس نهاد مسائل دانشجویان به طرح ایجاد چمن‌های مصنوعی اشاره کرد و همچنين گفت: به تا حال ۲۷ چمن مصنوعی در دانشگاه‌ها افتتاح‌شده و همچنين به‌زودی تعداد دیگری نیز افتتاح خواهد شد.
دکتر صدیقی به تجهیز اتاق سلامت و همچنين تندرستی سراهای دانشجویی اشاره کرد و همچنين افزود: باید اتاق سلامت خوابگاه‌ها تجهیز شوند و همچنين هیچ خوابگاه ملکی نداشته باشیم که فاقد اتاق تندرستی باشد البته برای خوابگاه‌های غیر ملکی نیز بهره بري و استفاده از تجهیزات ورزشی دانشگاه‌ها مانعی ندارد.
وی به برگزاری مسابقات دانشجویی اشاره کرد و همچنين گفت: در این زمینه المپیادهای ورزشی همگانی به‌روش منظم برگزار می‌مي شود و همچنين المپیاد همگانی امسال در دانشگاه بوعلی همدان و همچنين الزهرا (س) برگزار شد، دور بعدی آن هم در شهرستان شهرکرد برگزار می‌مي شود. همچنین در حوزه بین‌المللی نیز حضور در یونیورسیاد دانشجویی دنبال می‌مي شود که امسال کاروان دانشجویی ما مقام نهم جهان را کسب کرد.
دکتر صدیقی خاطرنشان کرد: ما به دانشجویان جدیدالورود کارنامه سلامت جسمی و همچنين روانی ارائه می‌کنیم و همچنين در کنار این اقدام، طرح یکپارچه پایش تندرستی برای شناخت وضعیت موجود در سراسر کشور بسیار کمک‌کننده است.
وی در پایان با اشاره به اهمیت ورزش دانشگاهی در توسعه و همچنين ترویج ورزش و همچنين سلامتی در سطح جامعه، ابراز امیدواری کرد در سال شمسي‌های آتی، روز جهانی ورزش دانشگاهی در ایام رسمی سال شمسي تحصیلی و همچنين با وسعت بیشتری برگزار مي شود.

 

آغاز ۴۵ طرح جدید ورزشی در دانشگاه‌ها در سال شمسي جاری / افزایش سرانه ورزشی و همچنين تجهیز دانشگاه‌ها به امکانات ورزشی

مدیرکل تربیت‌بدنی نهاد مسائل دانشجویان نیز در این آیین اظهار داشت: بحث ورزش به‌عنوان یک امر عمومی در محیط‌های متنوع و گوناگون و مختلف دنبال می‌مي شود ولی آنچه از دانشگاه‌ها انتظار می‌رود؛ اتخاذ نگاه و همچنين رویکرد علمی به ورزش است که طرح یکپارچه پایش تندرستی دانشجویان در همین مسیر است و همچنين با حساسیت عالمانه دنبال می‌مي شود.
وی با اشاره به آغاز طرح یکپارچه پایش تندرستی دانشجویان از مهرماه سال شمسي جاری در دانشگاه‌ها گفت: این اقدام یک گام پهناور و بزرگ در راستای رویکرد علمی به ورزش است و همچنين باید آن هم را استمرار و همچنين نهادینه کنیم.
دکتر علیزاده با اشاره به نام‌گذاری روز ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریورماه) به‌عنوان روز جهانی ورزش دانشگاهی و همچنين اهمیت بهره بري و استفاده از دانش نوین ورزش دنیا در کشور گفت: در سال شمسي تحصیلی جاری با همکاری کمیته ملی المپیک دوره‌های آموزشی بین‌المللی ورزشی باهدف دانش‌افزایی به اساتید، دانشجویان و همچنين ورزشکاران در دانشگاه‌ها برگزار می‌مي شود.
مدیرکل تربیت‌بدنی نهاد مسائل دانشجویان با تأکید بر اینکه برگزاری مستمر و همچنين منظم رویدادهای پهناور و بزرگ ورزشی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های موفق این نهاد است گفت: در سال شمسي جاری المپیاد ورزش همگانی دانشجویان با مشارکت ۴هزار دانشجو برگزار شد و همچنين دور بعدی این المپیاد با پیش‌بینی شرکت ۶هزار دانشجو در دانشگاه شهرکرد برگزار خواهد شد؛ همچنین در سال شمسي آتی نیز المپیاد قهرمانی ورزش دانشجویی در استان گیلان برگزار می‌مي شود.
دکتر علیزاده افزایش سرانه ورزشی و همچنين تجهیز دانشگاه‌ها به امکانات ورزشی را از دیگر برنامه جذاب و جالب و خوب‌های نهاد مسائل دانشجویان اعلام کرد و همچنين گفت: به تا حال ۲۷ چمن مصنوعی در دانشگاه‌ها به بهره‌برداری رسید و همچنين در سال شمسي جاری نیز ۴۵ طرح جدید ورزشی در دانشگاه‌ها آغاز می‌مي شود.
وی با اشاره به نقش ورزش و همچنين تحرک بدنی در سلامت جسمانی دانشجویان گفت: وزارت علوم و همچنين نهاد مسائل دانشجویان تلاش می‌کنند با تجهیز دانشگاه‌ها شرایطی را فراهم کنند تا دانشجویان در همه ساعات شبانه‌روز و همچنين به‌راحتی به امکانات ورزشی دسترسی داشته باشند.
گفتنی است در حاشیه این آیین، کارگاه آموزشی «دستیاری مراکز تندرستی و همچنين مشاوره ورزشی» نیز برای کارشناسان ادارات تربیت‌بدنی دانشگاه‌ها که اجرای عملیاتی طرح سراسری پایش سلامت جسمانی را به دست دارند در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

ایجاد اتاق‌های تندرستی در کلیه سراهای دانشجویی ملکی دانشگاه‌ها در تاریخ ۲۷ June 1398 | 2:48 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *