ایجاد شعبه نهاد مسائل دانشجویان در استان ها – شریف

ایجاد شعبه نهاد مسائل دانشجویان در استان ها – شریف

به نقل از شریف: ایجاد شعبه نهاد مسائل دانشجویان در استان ها

رئیس نهاد مسائل دانشجویان اعلام کرد: تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه ها از برنامه جذاب و جالب و خوب های اصلی این نهاد است و همچنين در این راستا ضمن اصلاح آیین نامه ها و همچنين شیوه نامه ها، به دنبال ایجاد شعب نهاد در استان ها هستیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکترمجتبی صدیقی، دست يار وزیر علوم و همچنين رییس نهاد مسائل دانشجویان، صبح امروز (یکشنبه) در شصت و همچنين چهارمین اجلاس معاونان دانشجویی که در دانشگاه علامه طباطبایی در حال برگزاری است با اشاره به عملکرد این نهاد اظهار داشت: شامل اقدامات گرفته شده از سوی نهاد مسائل دانشجویان می قدرت به تدوین آیین نامه جذب دانشجو از خارج از کشور، افزایش ۱۰۰ هزار متر مربع به فضای ورزشی، فعالیت ۱۰۰ شورای صنفی در دانشگاه ها و همچنين تمرکز سرويس ها و خدمات در سامانه سجاد اشاره کرد.
وی افزود: در بازه زمانی شش ماهه از نشست قبلی تا امروز، طرح جامع سرويس ها و خدمات دانشجویی، تشکیل شعب نهاد مسائل دانشجویان در استان ها و همچنين افزایش اختیارات حوزه های معاونت های دانشجویی برای تحرک و همچنين خدمت رسانی بیشتر مورد پیگری قرار گرفت ودر این خصوص در حال هماهنگی با نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه و همچنين نهاد مسائل استخدامی کشور هستیم.
دکتر صدیقی گفت: همچنین در این مدت، الکترونیکی شدن و همچنين ارائه سرويس ها و خدمات نهاد مسائل دانشجویان در قالب سامانه جامع سجاد اجرایی شد و همچنين از طریق آن هم، تقاضاهای دانشجویی و همچنين ارتباط معاونان دانشجویی دانشگاه ها با نهاد انجام می مي شود.
رئیس نهاد مسائل دانشجویان با تاکید بر اینکه وزارت علوم و همچنين نهاد مسائل دانشجویان معظلات و مسائل و مشکلات بودجه ای مرتبط با تغذیه و همچنين سرويس ها و خدمات دانشجویی را به مسئولان اطلاع رسانی کرده اند، گفت: ماموریت صندوق رفاه دانشجویان در سه حوزه وام، غذا و همچنين سرای دانشجویی متمرکز شده و همچنين تلاش می کنیم میزان و همچنين اثر بخشی وام ها را بیشتر کرده و همچنين سراهای دانشجویی را ارتقا دهیم.
وی با تاکید بر اینکه نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب وبودجه بایستی توجه ویژه ای به دانشگاه ها داشته باشد، گفت: در قسمت و بخش تغذیه در صورتي که تنها و فقط فرض کنیم ۵۰ قسمت و بخش دانشجویان هر روز خدا از غذای دانشگاه بهره بري و استفاده کنند که در برخی از دانشگاه‌ها این آمار به ۸۰-۷۰ قسمت و بخش می‌رسد؛ باید ۱۲۶ میلیون پرس غذا در ناهار و همچنين شام توزیع مي شود که به ۱,۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
دکترصدیقی در ادامه با اشاره به اینکه به تا حال ۱۰۰ شورای صنفی دانشجویی در دانشگاه ها فعال شده است، گفت: در برخی از دانشگاه ها نیز که انتخابات در اردیبهشت ماه به حد نصاب نرسیده بود، در نیمسال اول سال شمسي تحصیلی امسال، پیگری و همچنين شورای صنفی آنها تشکیل خواهد شد. همچنین شیوه نامه انتخاب دانشجوی نمونه، با تکیه بر تجربیات، مورد بازبینی قرار گرفت تا دانشجوی منتخب از هر نظر نمونه باشد.
وی افزود: برنامه جذاب و جالب و خوب جذب دانشجوی غیر ایرانی به نيرو خود ادامه داشته و همچنين اکنون ۳۹ هزار دانشجوی غیرایرانی دردانشگاه های کشور تحصیل می کنند. از این تعداد ۲۸ هزار دانشجو در دانشگاه های تابعه وزارت علوم، ۳ هزار دانشجو در دانشگاه های علوم پزشکی و همچنين ۸ هزار دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی تحصیل می کنند. همچنین دانشگاه هایی که بیشتر از ۲۰۰ دانشجوی غیر ایرانی داشته باشند، می توانند مراکز سرويس ها و خدمات کنسولی راه اندازی کنند تا نیازی به رفت و آمد و مراجعه به مرکز برای مسائل ویزا و همچنين گذرنامه نباشد.
رئیس نهاد مسائل دانشجویان در ادامه گفت: پذیرش بورسیه خارجی و همچنين دانشجویان غیرایرانی هدفمند شده و همچنين به سمت تقویت اعضای هیئت علمی کشورهای همسایه جهت دهی شده است تا در تربیت بدنه اعضای هیئت علمی کشورهای همسایه تاثیرگذار باشیم. همچنین آئین نامه ای جدید تصویب شده تا همانطور که در داخل ایران موسسات اعزام دانشجو تشکیل شده و همچنين دانشجو اعزام می کنند، در کشورهای خارجی نیز موسسه تشکیل مي شود و همچنين از آنجا دانشجو به کشور ما اعزام کنند که در این زمینه آماده دریافت درخواست ها هستیم.
*برنامه جذاب و جالب و خوب ما تمرکززدایی و همچنين تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه ها است
رئیس نهاد مسائل دانشجویان با اشاره به اقدامات انجام شده در قسمت و بخش دانشجویان داخل خاطرنشان کرد: برنامه جذاب و جالب و خوب ما تمرکززدایی و همچنين تفویض اختیار بیشتر به دانشگاه ها است و همچنين در همین راستا اصلاح آئین نامه کمیسیون موارد خاص در مرحله نهایی است که بر اساس آن هم اختیار دانشگاه ها و همچنين استان ها بیشتر خواهد شد. همچنین تسهیلات برای انتقال دانشجویان ایرانی از خارج به داخل افزایش داشته است. تقاضا برای تائید مدارک توسط اداره کل دانشجویان داخل افزایش داشته که با بهره بري و استفاده از سامانه سجاد، پاسخگویی مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري انجام و همچنين تقاضاهای حضوری نیز به صفر رسیده است.

دکترصدیقی با اشاره به اقدامات گرفته شده در قسمت و بخش ورزش دانشجویی گفت: شامل رویداد های ورزشی برگزار شده می قدرت به برگزاری المپیاد قهرمانی در شیراز در سال شمسي قبل و همچنين المپیاد همگانی در دانشگاه های بوعلی سینا و همچنين الزهرا (س) اشاره کرد. همچنین دانشجویان ما در مسابقات یونیورسیاد بین المللی با وجود اعزام کاروانی کم تعداد، توانستند رتبه نهم را کسب کند.
وی با بیان اینکه در حوزه ورزش به دنبال توسعه فضاهای ورزشی در قالب طرح های زودبازده شامل اتاق تندرستی، چمن های مصنوعی و همچنين زمین کفپوش هستیم، گفت: در این زمینه با احتساب طرح های سال شمسي قبل و همچنين سال شمسي جاری ۱۰۰ هزار متر مربع بر فضای ورزشی دانشگاه ها اضافه می مي شود. سرانه ورزشی دانشگاه ها به ۲ متر مربع رسیده که امیدوارم تا پایان برنامه جذاب و جالب و خوب افزایش بیشتری داشته باشد. همچنین مرکز پایش تندرستی برای اصلاح ساختار بدنی دانشجویان در دانشگاهها راه اندازی شد و همچنين سال شمسي آینده امیدواریم تمامی دانشگاه ها این مرکز را راه اندازی کنند تا به دانشجویان در خصوص ورزش های مناسب هر فرد مشورت دهند.
رئیس نهاد مسائل دانشجویان گفت: در حوزه مشاوره دانشجویی برنامه جذاب و جالب و خوب های متنوعی اجرا شده که از آن هم جمله می قدرت به ۳ طرح پیمایش سیمای زندگی دانشجویان و همچنين انجام تحلیل ثانوی این ۳ طرح اشاره کرد. یک پیمایش نیز پائیز امسال انجام می مي شود و همچنين طبعاً باید طرح های مداخله ای را برای پیشگیری از آسیب ها بیشتر کنیم.
وی افزود: درخواست دانشجویان برای انتقال و همچنين میهمانی کاهش یافته که ما امیدواریم این میزان کاهش بیشتری داشته باشد و همچنين دانشجویان در محل انتخابی خود ادامه تحصیل دهند. همچنین پذیرش دانشجویان غیر بورسیه و همچنين بورسیه غیر ایرانی در دستور کار قرار دارد که ما درصدد هستیم، پذیرش دانشجویان بورسیه خارجی را کاهش داده و همچنين پذیرش با دریافت شهریه را افزایش دهیم.

ایجاد شعبه نهاد مسائل دانشجویان در استان ها در تاریخ ۱۰ June 1398 | 9:37 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *