بهره بري و استفاده از یافته های علمی و همچنين فناوری‌های جدید برای حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه؛ سیاست‌ وزارت علوم – شریف

بهره بري و استفاده از یافته های علمی و همچنين فناوری‌های جدید برای حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه؛ سیاست‌ وزارت علوم – شریف

به نقل از شریف: بهره بري و استفاده از یافته های علمی و همچنين فناوری‌های جدید برای حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه؛ سیاست‌ وزارت علوم

دکتر منصور غلامی، امروز (شنبه) در پنجاه و همچنين دومین اجلاس معاونان آموزشی و همچنين تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های سراسر کشور که به میزبانی دانشگاه بین‌المللی امام و پيشوا‌خمینی(ره) برگزار شد، بهره بري و استفاده از یافته های علمی و همچنين فناوری‌های جدید در حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه و همچنين شهروندان و مردم شهر را از سیاست‌های وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری عنوان کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بین‌المللی امام و پيشوا‌خمینی (ره)، دکتر غلامی اظهار داشت: ما امروز در شرایط ویژه‌ای در آموزش عالی کشور قرار گرفته‌ایم که نیازمند اقدامات ویژه‌تر از سوی متولیان آموزش عالی است.

وی تصریح کرد: در چهل سال شمسي بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آموزش عالی از نوساخته شد به‌گونه‌ای که در دوره اول فعالیت خود وظیفه تربیت نیروی انسانی و همچنين جایگزینی مسئولیت‌های آموزشی با نیروهای جدید کشور در دستور کار آن هم قرار گرفت و همچنين در اواسط دهه هفتاد تمام این نیازها تأمین شد تا جایی که قسمت و بخش اعظم مسئولان و همچنين دانشگاهیان از دانش‌آموختگان ایران خواهند بود.

وزیر علوم ادامه داد: در دوره دوم توسعه تحصیلات تکمیلی مورد توجه قرار گرفت و همچنين این پیشرفت‌های محسوس با رشد مقالات علمی موجب حضور دانشگاهها و همچنين اساتید ایرانی در مجامع پیشرفته دنیا شد.

دکتر غلامی گفت: در قسمتهاي آخر دهه هشتاد نیز شاهد تحول در به‌کارگیری نتایج علمی بودیم به‌طوری‌که نقدهای موجود به تعداد مقالات امروز به این سمت رفته که با ۴۳ پارک علم و همچنين فناوری در کشور ایدههای منبعث از نظریات علمی به سمت تبدیل به ایده‌های تجاری و همچنين اشتغال آفرینی و همچنين تبدیل به ثروت رفته است.

وزیر علوم یادآور شد: تشکیل ۵۰۰۰ شرکت دانش‌بنیان نتیجه همین رویکردها بوده که با هدایت پارک‌های علم و همچنين فناوری به وجود آمده است.

وی با تأکید بر اینکه باید یافته‌های علمی به سمت جامعه انتقال یابد و همچنين در جهت کمک به حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه و همچنين صنعت به کار گرفته مي شود، گفت: به برکت تأسیس این پارک‌ها و همچنين مراکز دانش‌بنیان، علي رغم قبل که انتظار استخدام در ادارات دولتی بود امروز با این شرکتها بسیاری از جوانان به‌سرعت به سمت وارد شدن به قسمت و بخش تخصصی مرتبط با حوزه کاری خود می‌روند.

دکتر غلامی بابیان اینکه امروزه ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها قدری گسترش‌یافته گفت: سال شمسي قبل بسیاری از صنایع به دانشگاهها رفت و آمد و مراجعه و همچنين راهکار حل مسائل خود را از دانشگاه گرفتند و همچنين انتظار می‌رود دانشگاه‌ها از این حرکت‌ها حمایت کرده و همچنين در ادامه سیاست‌های وزارت علوم توسعه دانش و همچنين فناوری‌های جدید را به سطح جامعه انتقال دهند.

به گفته وی با توجه به شعار سال شمسي جاری با موضوع رونق تولید دانشگاه‌ها نیز در سال شمسي‌های اخیر این پيشامد جديد را موردتوجه جدی داشته‌اند، که باید نقل از های مرتبط با این اقدامات تهیه و همچنين اطلاع رسانی مي شود.

وزیر علوم با تأکید بر لزوم توجه به رعایت اخلاق حرفه‌ای و همچنين پژوهشی در دانشگاه‌ها گفت: در همین راستا اخیراً نیز قانون مقابله با تقلب علمی در مجلس تصویب شد.

دکتر غلامی افزود: بی‌اخلاقی‌ها در حوزه آموزش و همچنين گرایش به مدارک دانشگاهی بدون زحمت باعث شد تخلفاتی در دانشگاهها شکل بگیرد که شان آموزش عالی را زیر سؤال ببرد و همچنين این اتفاقات دست‌مایه کسانی شد که چشم دیدن جمهوری اسلامی را ندارند و همچنين نتایج آن هم را زیرسوال می‌برند.

وزیر علوم یادآور شد: در این راستا آئین‌نامه این موضوع نیز در وزارت علوم تهیه و همچنين ابلاغ خواهد شد؛ ولي بايد توجه داشت معاونان آموزشی هم باید در اولین نشست‌های خود این را منتقل کنند که تک‌تک اعضای هیئت‌علمی و همچنين مدیران گروهها مسئول نظارت بر حسن انجام فعالیت‌های آموزشی و همچنين پژوهشی دانشجویان خواهند بود.

وی در خصوص رشته‌های علوم پایه نیز گفت: این رشته‌ها به‌روش نگران‌کننده‌ای با کاهش تقاضا مواجه است که در این میان هم هدایت تحصیلی دانش آموزان در مدارس باید اصلاح مي شود و همچنين هم‌خانواده‌ها با پرهیز از نگاه اقتصادی بر تحصیل فرزندان خود در رشته‌های خاص تمرکز نکنند.

وزیر علوم افزود: البته ما هم باید با دستور کار قرار دادن برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی، در این رشته‌ها جاذبه ایجاد کنیم تا با حمایت بیشتر از استعدادهای بهتری از علاقه‌مندان تحصیل در علوم پایه بهره‌مند شویم.

وی خاطرنشان کرد: البته در علوم انسانی هم این موضوع مهم است و همچنين درمجموع باید توجه مي شود که گرایش به علوم تجربی به سایر رشته‌ها آسیب می‌زند.

ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

بهره بري و استفاده از یافته های علمی و همچنين فناوری‌های جدید برای حل معظلات و مسائل و مشکلات جامعه؛ سیاست‌ وزارت علوم در تاریخ ۹ June 1398 | 1:27 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *