تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال شمسي به تغذیه دانشجویان – شریف

تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال شمسي به تغذیه دانشجویان – شریف

به نقل از شریف: تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال شمسي به تغذیه دانشجویان

دکتر محمدباقر نوبخت رئیس نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه در نشست رؤسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و همچنين مؤسسات پژوهشی از تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال شمسي به تغذیه دانشجویان خبر داد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر نوبخت در این نشست با اشاره به اینکه در سال شمسي قبل در جلسه مشابهی تعهد کردم که ۱۰۰ قسمت و بخش اعتبارات دانشگاه‌ها را تخصیص دهم خاطرنشان کرد: تا پایان سال شمسي بخشی از درآمدهای ما تحقق نیافت، این بدان معنا نیست پیش‌بینی ما درست نبود چرا که تا آن هم مقطعی که پیش‌بینی کردیم به ما نرسید. ولي بايد توجه داشت به قول خود عمل کردیم و همچنين در شب ۲۹ اسفندماه پرداخت شد؛ حدود ۱,۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار مرتبط به آموزش عالی در سال شمسي قبل باقی مانده است و همچنين ریالی از آن هم را به حساب تخصیص امسال نخواهیم گذاشت.
وی افزود: سال شمسي قبل نیاز دیدم که باید به دانشگاه‌ها کمک مي شود و همچنين پيشامد جديد‌ای که به ذهنم رسید آن هم بود که یکی از مصادیق کمک به موضوع تغذیه دانشجویان عزیز است. ما مجبور هستیم ۴۵ هزار میلیارد تومان در سال شمسي برای پرداخت یارانه‌ها بدهیم و همچنين همچنین می‌توانیم یک بسته غذایی بدهیم و همچنين چرا از این محل برای تأمین غذای دانشجویان که شریف‌ترین قسمت و بخش جامعه خواهند بود بهره بري و استفاده نشود، به همین جهت در یک مقطع ۲۰۰ میلیارد تومان تقدیم عزیزان کردم و همچنين هم اکنون می‌توانم ۳۰۰ میلیارد تومان از این محل خدمتتون تخصیص دهم البته این امر تا پایان سال شمسي قابل تکرار نیز است.
وی با بیان اینکه هدف ما تخصیص ۱۰۰ درصدی است افزود: وظیفه‌مندم پشتیبان مالی کنم که این کار فاخر و همچنين ارزشمند آموزش عالی و همچنين بحث پژوهش که برای ما بسیار مهم است را با همراهی و همچنين همکاری یکدیگر به انجام برسانیم. بسیار امیدوارم که ما از این گردنه با سرافرازی عبور خواهیم کرد و همچنين قطعاً تخصیص‌ها بالاتر خواهد رفت و همچنين تا آنجایی که بتوانم تلاش می‌کنم آن هم را به صورت کامل انجام دهم و همچنين طی چندروز آینده نیز ۳۰۰ میلیارد تومان به حساب تو واریز خواهد شد.
رئیس نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه خاطرنشان کرد: در یک شرایط بی‌نظیر و همچنين کم‌نظیر و همچنين در یک تحریم تمام عیار قرار داریم و همچنين در صورتي که تصور مي شود که همه کاستی‌ها ناشی از ضعف مدیریت داخلی است حتماً غلط می‌باشد ولي بايد توجه داشت باید به هر تقدیر قبول کنیم که این مجموعه داخلی برخی کاستی‌ها را دارد و همچنين قبول کنیم آمریکای جهانخوار به عنوان یک اقتدار و قدرت و همچنين نظام تصمیم‌گیر نيت و اراده بر فلج کردن کشورمان دارد.
وی افزود: از این جهت گفتم کم‌نظیر زيرا و به درستي که ما تحریم نفت در برابر غذا را به عنوان شدیدترین تحریم‌ها در تاریخ معاصر ثبت کرده‌ایم؛ یعنی امروز آن هم نظام بیرونی با همه اقتدار و قدرت‌ها تصمیم گرفته که حتی به مقدار و اندازه غذای این ملت نیز اجازه بهره بري و استفاده از نفت را به ما ندهد.
دکتر نوبخت با بیان اینکه نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه را مسئول برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين پشتیبانی همه تو عزیزان می‌دانیم عنوان کرد: این جلسه مغتنم است چرا که از نظر خردورزی، عالی‌ترین جلسه‌ای است که می‌تواند در این کشور تشکیل مي شود برای حل و همچنين فصل این مسائل، چرا که سران دانشگاه‌های ما اندیشمندانی خواهند بود که جامعه ما آنها را قبول دارند و همچنين امروز این اندیشمندان جمع هستید و همچنين قرار است در این تراز خردورزی باهم راجع به آینده حداقل شش‌ماهه و همچنين این دخل و همچنين خرج و همچنين وضع معیشت و همچنين تمشیت دانشگاه‌ها گفت‌وگو و همچنين تبادل نظر کنیم.
وی افزود: پیش‌بینی ما تا پایان سال شمسي آن هم است که بتوانیم ۱۲۷ هزار میلیارد تومان از محل مالیات‌ها وصولی داشته باشیم و همچنين حدود ۱۶ تا ۱۷ هزار میلیارد تومان از گمرک و همچنين ۵۵ هزار میلیارد تومان نیز از سایر؛ یعنی حدود ۱۹۸ هزار میلیارد تومان که این را در سرفصل درآمدها در بودجه پیش‌بینی می‌کنیم، ولي بايد توجه داشت زيرا و به درستي که ناکافی است مجبور هستیم یک‌چیزهایی را واگذار کنیم.
به گفته دکتر نوبخت، نخستین چیزی که واگذار می‌مي شود سرمایه و همچنين نفت ما است پیش‌بینی ما آن هم است که ۶۱ هزار میلیارد تومان نفت بتوانیم بفروشیم و همچنين در کنار آن هم بتوانیم ۵۱ هزار میلیارد تومان نیز از طریق واگذاری دارایی‌های مالی و همچنين نه سرمایه‌ای، جذب منابع کنیم؛ جمعاً ۳۱۰ هزار میلیارد تومان می‌مي شود.
وی خاطرنشان کرد: بودجه ما بر اساس ۴۴۸ هزار میلیارد تومان تنظیم شده است حال، نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه باید این ۱۳۸ هزار میلیارد تومان تقلیل منابع را با تو تسهیم کند و همچنين کشور را اداره کند و همچنين پرداخت‌های اجتناب‌ناپذیری نیز داریم.
دکتر نوبخت تصریح کرد: اقدامی که از سوی نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب‌وبودجه صورت گرفت آن هم است که بیاییم و همچنين این ۱۳۸ هزار میلیارد تومان را روی هزینه‌هایی که جزء مصارف ماست اثر بگذاریم؛ یعنی ۱۳۸ هزار میلیارد تومان درآمدمان کمتر است و همچنين از طرفی ۱۳۸ هزار تومان مصارف ما نیز تقلیل یابد. در این راستا آمدیم تا پایان سال شمسي برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی کردیم که چقدر می‌توانیم از محل صرفه‌جویی در هزینه‌ها که شعار همه نیز می‌باشد صرفه‌جویی کنیم. همه این صرفه‌جویی‌ها در حد ۶۲ هزار میلیارد تومان شد؛ یعنی مصارف ما از ۳۸۶ هزار میلیارد دیگر پایین‌تر نیامد.
رئیس نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه بیان کرد: درآمدهای ما ۳۱۰ هزار میلیارد تومان است و همچنين مصارف ۳۸۶ هزار میلیارد تومان، حال باید برای ۷۶ هزار میلیارد تومان منابع جدیدی تعریف کنیم. در این زمینه قرار است که ما از آن هم مکانیسم بند (ج) تبصره یک قانون بودجه بهره بري و استفاده کنیم و همچنين هر مقدار که کسر داریم از محل فروش نفت پیش‌بینی، از محل حساب ذخیره نفتی که سال شمسي‌هایی که در میزان بالای پیش‌بینی درآمدها بوده، بهره بري و استفاده کنیم.
دکتر نوبخت تصریح کرد: مطلع باشید سال شمسي قبل حکم قانونی آن هم بود که ۳۲ قسمت و بخش هرچه نفت فروختیم را به خزانه بریزیم و همچنين بقیه چهارده و همچنين نیم قسمت و بخش را به نفت بدهیم و همچنين بقیه آن هم را بهره بري و استفاده کنیم. این عدد همیشه ۲۰ قسمت و بخش بود حالا مجلس محترم شورای اسلامی در یک شرایط پسابرجامی گفته بود ۳۲ قسمت و بخش وارد خزانه مي شود. سال شمسي قبل با اذن مقام معظم رهبری مقرر شد مثل همیشه ۲۰ قسمت و بخش را واریز کنیم ولي بايد توجه داشت آن هم ۱۲ درصدی که تخصیص جدید بود نه در شرایط تحریمی را، اجازه بدهند که تنها و فقط ۱۲ قسمت و بخش مازاد را واریز نکنیم و همچنين بگذاریم تا پایان سال شمسي که در صورتي که به سختی برخورد کردیم بهره بري و استفاده کنیم. تا پایان سال شمسي همه سختی‌ها را تحمل کردیم ولي بايد توجه داشت این رقم را بهره بري و استفاده نکردیم تا بماند برای روز مباداتر که از نظر ما آن هم روز امسال است.
وی با اشاره به اینکه نمی‌خواهیم از پول صندوق برداریم بیان کرد: همچنان امسال نیز ورودی صندوق ۲۰ قسمت و بخش در حال انجام است و همچنين آن هم ۱۲ قسمت و بخش صرفه‌جویی را با اذن کنار گذاشتیم و همچنين امسال می‌خواهیم از آن هم بهره بري و استفاده کنیم. همچنین بحثی را نیز به حکومت اعلام کردیم که بخشی از دارايي ها‌تان را می‌توانید بفروشید، اموالی که شاید به این مقدار و اندازه مورد نیاز نباشد، بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان از فروش دارايي ها و همچنين مابقی را هم می‌توانیم از اوراق به صورت عملیات بازار باز بهره بري و استفاده کنیم.
رئیس نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه عنوان کرد: بنابراین تا پایان سال شمسي در بهترین شرایط در صورتي که بخواهیم مدیریت کنیم باید ۶۲ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی داشته باشیم؛ حال سخن آن هم است از چهبه چه شکلی باید این صرفه‌جویی را انجام دهیم؟
وی خاطرنشان کرد: سیاست نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه از سوی حکومت برای این شرایطی که وجود دارد آن هم است که منابع ما در حد ۱۳۸ هزار میلیارد تومان تقلیل یافته و همچنين حداقل ۶۲ هزار میلیارد تومان در مصارف صرفه‌جویی کنیم، خواسته من از این جمع خردورز آن هم است که به ما بگوید آیا این سیاست و همچنين راهبردی که نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه با استیجازه حکومت انتخاب کرده درست یا غلط است؟
دکتر نوبخت با بیان اینکه نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه هنرش امروز باید آن هم باشد که با این تقلیل ۱۳۸ هزار میلیارد تومانی منابع، کشور را اداره کند افزود: سیاست نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه که با استیجازه حکومت در حال انجام می‌باشد آن هم است که این مبالغ را به دو قسمت و بخش هزینه جاری و همچنين عمرانی تقسیم کرده است.
رئیس نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه گفت: ما برای هزینه‌های جاری ۱۳۸ هزار میلیارد تومان یا ۶۲ هزار میلیارد تومانی را که می‌خواهیم تقلیل دهیم باید هزینه‌های جاری را در جاهایی تقلیل دهیم که دستگاه و همچنين دانشگاه بتواند تحمل کند. ما متعهد شده‌ایم هر آنچه که مرتبط به پرداخت‌های حقوق و همچنين دستمزد است را در سال شمسي جاری با ۲۰ قسمت و بخش افزایش پرداخت کنیم؛ ای کاش می توانستیم ۴۰ قسمت و بخش افزایش دهیم.
وی افزود: در کنار اینها برخی هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر رفاهی مثل کمیته امداد، بهزیستی، خرید تضمینی و همچنين پاداش پایان خدمت بازنشستگان و همچنين… را داریم که باید انجام مي شود. همچنین طی دو سال شمسي قبل بانگاه عدالت‌محور پرداختی به اشخاص تحت پوشش را به بیش از ۶ برابر رسانده‌ایم.
دکتر نوبخت با اشاره به قسمت و بخش هزینه‌های عمرانی تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم دانشجویان عزیز ما بروند به دانشگاه و همچنين ببینند در همین شرایط سخت اقتصادی که از بیرون تصمیم بر فلج کردن آن هم دارند، چه طرح‌های عمرانی در پهنای جغرافیایی استان‌تان در حال انجام است؟
وی با بیان اینکه افتتاح‌های بزرگی را تا پایان سال شمسي شاهد خواهید بود، خاطرنشان کرد: نيت و اراده داریم هزینه‌های عمرانی را از میان ۸۶ هزار پروژه عمرانی که برخی از آنها بدون توجیهات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري خلق شده را به طرح‌هایی بدهیم که دارای اولویت خواهند بود.
رئیس نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه در پایان خاطرنشان کرد: به امید خداوند متعال تا پایان سال شمسي به رغم همه فشارها شاهد افتتاح طرح‌های عمرانی بزرگی خواهیم بود.
ل.م ۵۴/ ع‌.ع ۵۷

تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال شمسي به تغذیه دانشجویان در تاریخ ۲۶ June 1398 | 7:47 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *