تک تک استادان مسئول رعایت اخلاق علمی در دانشگاه‌ها خواهند بود – شریف

تک تک استادان مسئول رعایت اخلاق علمی در دانشگاه‌ها خواهند بود – شریف

به نقل از شریف: تک تک استادان مسئول رعایت اخلاق علمی در دانشگاه‌ها خواهند بود

وزیر علوم تحقیقات و همچنين فناوری عصر امروز (پنجشنبه) در نشست شورای دانشگاه زنجان با اشاره به لزوم رعایت اخلاق علمی در دانشگاه‌ها، تاکید کرد: تک‌تک استادها مسئول رعایت اخلاق علمی و همچنين همین‌روش دانشجویان خود خواهند بود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه زنجان، دکتر منصور غلامی افزود: در آیین‌نامه جدیدی که تدوین شده‌است، عضو هیئت‎علمی را مسئول گذاشته‌ایم؛ هر تخلفی از دانشجوی وی در دوره تحصیل پیش بیاید، عضو هیئت‌علمی را مسئول می‌دانیم.
وی به کنترل تعداد دانشجویان اساتید هیئت‌علمی نیز اشاره کرد و همچنين کاهش تعداد آن هم‌ها را از راه‌حل‌های این مشکل عنوان کرد.
وزیر علوم اضافه کرد: بعد از عضو هیئت‌علمی، مدیرگروه مسئول تخلفات دانشجویی و همچنين غیبت‌های بی‌دلیل از دانشگاه است. مدیرگروه باید بر حضور و همچنين غیاب دانشجوی تحصیلات تکمیلی تمام‌وقت کنترل داشته باشد و همچنين درخصوص غیبت بیش از حدّ او حساسیت به‌خرج داده و همچنين بی‌تفاوت و همچنين بی‌اطلاع نباشد.
دکتر غلامی راه‌حل بازگشت اخلاق علمی به دانشگاه‌ها را رعایت این موارد بیان کرد و همچنين افزود: گاهی این مسائل به خارج از کشور کشیده می‌شوند.
وی افزود: در همین خصوص سامانه آموزشگاهی تلاشی است برای کیفی‌سازی.
دکتر منصور غلامی همچنین گفت: دانشگاه‌های پهناور و بزرگ باید به دانشگاه‌های کوچک کمک کنند و همچنين آن هم‌ها را زیر پوشش بگیرند.
وزیر علوم، کنترل ظرفیت‌ها را لازمه کنترل ورودی‌ها دانست و همچنين افزود: وقتی کنترل ظرفیت‌ها رها مي شود، زمانی که تعداد صندلی خالی بسیاری وجود دارد، منجربه حضور اشخاص با سطح علمی نابرابر و همچنين گاهی با تفاوت بسیار زیاد خواهد شد و همچنين این موضوع با کوچک یا پهناور و بزرگ‌بودن دانشگاه ارتباطی ندارد.
وی در قسمت و بخش دیگری از گپ و همچنين گفت با اعضای شورا و همچنين برخی از اعضای هیئت علمی دانشگاه زنجان به مقوله مهم ارتباط دانشگاه ها با صنعت و همچنين جامعه اشاره و همچنين تاکید کرد: اعضای هیئت‌علمی که از صنعت قرارداد برای دانشگاه بیاورند، ظرفیت دکتری و همچنين کارشناسی ارشد آن هم‌ها را افزایش می‌دهیم که این موضوع در سال شمسي آینده به‌صورت قطعی ابلاغ خواهد شد.
دکتر غلامی درخصوص فرآیند رشد و همچنين توسعه آموزش عالی کشور گفت: آنچه اتفاق افتاده است از نظر موارد متنوع و گوناگون و مختلف تربیت نیروی انسانی، پرداختن به حوزه پژوهش و همچنين آغاز اقدامات در زمینه فناوری‌ها و همچنين انتقال دانش به سطح جامعه روندی طبیعی طی کرده‌است. آنچه دراین‌خصوص اهمیت دارد این است که این‌گونه تحولات در عرصه جهانی هم با تغییر و همچنين تحولات مواجه است.
وی افزود: در دنیا روند گرایش به رشته‌های تحصیلی به‌لحاظ شأن و همچنين حیثیت آن هم تقریباً مشابه کشورمان است.
وزیر علوم با بیان اینکه درخصوص آموزش همچنين و علاوه بر اینکه نیاز به تغییر سرفصل دروس و همچنين عنوان‌های محتوایی دروس داریم باید حتی در حدّ تغییر عنوان رشته و همچنين گرایش‌های بیشتر به سمت بین‌رشته‌ای‌ها گام برداریم.
وی، خطر این اتفاق را در رشته‌های علوم پایه بیشتر دانست و همچنين گفت: در این رشته‌ها غیر از اینکه ممکن است درخصوص حرفه و همچنين کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل به مشکل برخورد کنیم، نگرانی درخصوص دروس علمی و همچنين پایه زيرا و به درستي که فیزیک، ریاضی و همچنين شیمی زیاد است؛ چراکه نمی‌توانیم به‌راحتی این‌ها را تغییر داده یا حذف کنیم.
دکتر غلامی به نبود راهنمایی صحیح برای هدایت دانش‌آموزان به سمت رشته‌های دانشگاهی اشاره کرد و همچنين افزود: بالاتر از ۶۴ قسمت و بخش داوطلبان امسال در رشته علوم تجربی بودند که نشان‌دهده افزایش تعداد دانش‌آموزان رشته علوم تجربی در مدارس است.
وی افزود: توزیع مناسبی میان رشته‌های متنوع و گوناگون و مختلف در دبیرستان‌ها وجود ندارد.
وزیر علوم، دوره‌های ارشد پیوسته، دکتری پیوسته، بورس‌های تمام یا پاره‌وقت و همچنين تضمین کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل را ازجمله پیشنهاداتی برای حل این مشکل برشمرد.
وی افزود: رشته علوم انسانی نیز مشکلاتش از قبل وجود دارد. در این بین، شکوفاشدن فرزندان بستگی به نحوه تشویق، تربیت و همچنين هدایت والدین آن هم‌ها دارد.
در این نشست که با حضور دکتر نظرپور دست يار اداری، مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم، دکتر عسگریان ابیانه مشاور وزیر علوم و همچنين دبیر ستاد خیرین، دکتر سید محسن نجفیان رئیس دانشگاه زنجان و همچنين اعضای شورای این دانشگاه برگزار شد، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه زنجان، نقطه‌نظرات خود را درخصوص تعالی و همچنين پیشرفت آموزش عالی کشور با وزیر علوم درمیان گذاشتند.
ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

تک تک استادان مسئول رعایت اخلاق علمی در دانشگاه‌ها خواهند بود در تاریخ ۷ June 1398 | 9:25 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *