جوون‌گرایی؛ مولفه‌ای که در انتخاب مسئولان دانشگاهی پررنگ شد – شریف

جوون‌گرایی؛ مولفه‌ای که در انتخاب مسئولان دانشگاهی پررنگ شد – شریف

به نقل از شریف: جوون‌گرایی؛ مولفه‌ای که در انتخاب مسئولان دانشگاهی پررنگ شد

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در انتصابات سکانداران دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی کشور، جوون‌گرایی را اصل اساسی در انتخاب این مسئولان کلیدی دانشگاهی قرار داده است.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از ایرنا، انتصاب روسای جوون برای دانشگاه‌های کشور و همچنين کاهش فاصله سنی میان روسای قدیم و همچنين جدید شامل اقدامات انجام شده توسط وزارت علوم به منظور حمایت و همچنين بهره‌مندی از ظرفیت جوانان کشور بوده است.
دکتر منصور غلامی که خود ۶۶ سال شمسي سن دارد بر این باور است که استعدادهای جوانان ایرانی فوق‌العاده است و همچنين انتقال تجربه‌های مدیریتی نسل قبل به جوانان از ضروریات امروز محسوب می‌مي شود.
غلامی در انتصاب روسای دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی و همچنين پارک‌های علم و همچنين فناوری تاکیدات بسیاری بر گماردن جوانان دارد و همچنين در صورتي که در مواردی برخی سرپرستان جوون نباشند، البته پيرتر هم نیستند.
جوون‌گرایی و همچنين انتصاب مدیران جوون در آموزش عالی از سیاست‌های وزارت علوم است و همچنين در راستای اجرای این سیاست روسای فعلی جدید دانشگاه‌ها جوون‌تر از مدیران پیش از خود انتخاب شدند.
جوون‌گرایی که یکی از شعارهای سال شمسي ۹۶ انتخابات ریاست جمهوری بود حالا در انتصابات مسئولان دانشگاه‌ها هم تبلور یافته است و همچنين دو سوم روسای دانشگاه‌ها در دوره وزارت غلامی جوون خواهند بود.
براساس اعلام وزارت علوم، میانگین سنی روسای پیشین دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی، ۵۵ سال شمسي و همچنين هفت ماه بوده و همچنين متوسط سن روسای جدید منصوب شده نیز ۴۷ سال شمسي و همچنين ۶ ماه است؛ به عبارت دیگر، مدیران جدید بیش از ۸ سال شمسي جوون‌تر از روسای پیش از خود خواهند بود.
تعیین روسای پارک‌های علم و همچنين فناوری هم توسط وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری صورت می‌گیرد که در ادامه به این انتصابات در سال شمسي ۹۸ اشاره می‌مي شود.

 

دانشگاه صنعتی اصفهان
وزیر علوم در خردادماه امسال مهدی ابطحی (متولد ۱۳۴۴) را که هم‌زمان رئیس شهرک علمی و همچنين تحقیقاتی اصفهان بود با حفظ سمت به سرپرستی دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب کرد.
از سوابق مدیریتی و همچنين اجرایی وی می‌قدرت به دست يار دانشجویی فرهنگی دانشگاه صنعتی اصفهان (۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴) و همچنين دست يار پژوهش و همچنين فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان (۱۳۹۲ تا تیرماه ۱۳۹۷) اشاره کرد.
محمود مدرس هاشمی رئیس سابق دانشگاه صنعتی اصفهان از این سمت استعفا کرده بود.
وزیر علوم چند ماه بعد با حکمی جعفر قیصری (متولد ۱۳۵۳) را به سمت سرپرست شهرک علمی و همچنين تحقیقاتی اصفهان منصوب کرد.
به علت انتصاب ابطحی به عنوان سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان، قیصری به این سمت منصوب شد.
حکم دیگر وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در خردادماه امسال، شامل حمیدرضا رضائی آشتیانی (متولد ۱۳۵۹) شد و همچنين این استاد دانشگاه را به سمت سرپرست دانشگاه صنعتی اراک منصوب کرد.
از سوابق اجرایی رضائی آشتیانی می‌قدرت به دست يار دانشجویی و همچنين فرهنگی دانشگاه صنعتی اراک، رئیس دانشکده مهندسی مکانیک و همچنين مدیر فرهنگی و همچنين اجتماعی دانشگاه اشاره کرد.

 

انتصاب روسای پارک‌ها
وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری که انتصاب روسای پارک‌های علم و همچنين فناوری را هم بر عهده دارد، محمدحسن مرادی (متولد ۱۳۴۶) را به عنوان رئیس پارک علم و همچنين فناوری همدان منصوب کرد.
از سوابق مدیریتی و همچنين اجرایی وی می‌قدرت به ریاست و همچنين مسئولیت راه‌اندازی دانشگاه صنعتی همدان (۱۳۸۳ – ۱۳۸۷) و همچنين مسئولیت راه‌اندازی پارک علم و همچنين فناوری همدان (۱۳۸۳) اشاره کرد.
مهدی غفاری متولد سال شمسي ۵۷ هم از سوی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به عنوان رئیس پارک علم و همچنين فناوری گلستان منصوب شد.

 

وقتی رئیس، دست يار می‌مي شود
محمدصالح اولیاء رئیس سابق دانشگاه یزد با دریافت حکمی از اردکانیان وزیر نیرو به سمت دست يار تحقیقات و همچنين منابع انسانی این وزارت خانه منصوب شد.
از این رو، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری قاسم بریدلقمانی (متولد ۱۳۵۱) را برای سرپرستی دانشگاه یزد انتخاب کرد.
از سوابق اجرایی بریدلقمانی می‌قدرت به مسئولیت‌هایی نظیر مدیر تيم علوم کامپیوتر، دست يار پژوهشی مجتمع علوم، دست يار آموزشی پژوهشی دانشکده ریاضی، رئیس دانشکده ریاضی، دبیر هیئت ممیزه، عضو هیئت اجرایی جذب و همچنين دست يار آموزشی و همچنين تحصیلات تکمیلی دانشگاه یزد اشاره کرد.

 

یک دانشگاه در دل خرمشهر
غلامی امسال در حکمی دیگر منصور زراءنژاد (متولد ۱۳۳۶) را به سمت سرپرست دانشگاه علوم و همچنين فنون دریایی خرمشهر منصوب کرد.
زراءنژاد پیش از این مسئولیت‌هایی مانند مدیریت تيم، معاونت دانشکده، ریاست دانشکده اقتصاد و همچنين معاونت مسائل دفاعی دانشگاه را بر عهده داشت.
سرپرست جدید دانشگاه مازندران کوروش نوذری (متولد ۱۳۵۰) است که با حکم وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری تا تایید نهایی به عنوان رئیس، سکان دانشگاه مازندران را هدایت می‌کند.
نوذری پیش از این معاونت اداری و همچنين مالی دانشکده علوم پایه، مدیریت مسائل پژوهشی دانشگاه مازندران و همچنين معاونت اداری و همچنين مالی دانشگاه مازندران (در دو مقطع متنوع و گوناگون و مختلف) را عهده‌دار بود.

 

یک انتصاب در وزارت علوم
یکی از آخرین انتصابات غلامی در قسمتهاي آخر تیرماه، صدور حکم برای علی خاکی صدیق (متولد ۱۳۴۱) به عنوان دست يار آموزشی وزارت خانه بود. از آنجا که مجتبی شریعتی نیاسر دست يار سابق آموزشی وزارت علوم سه بار درخواست استعفا داده بود، خاکی صدیق جایگزین او شد.
علی خاکی صدیق پیش از وارد شدن به وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به عنوان رئیس دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی فعالیت می‌کرد.
با خداحافظی خاکی صدیق از این دانشگاه، فرهاد یکه‌یزدان‌دوست از سوی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به سمت سرپرست دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی منصوب شد.
وی ریاست دانشکده مهندسی عمران، دست يار پژوهشی و همچنين دست يار بین‌الملل دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی در ادوار متنوع و گوناگون و مختلف را در کارنامه کاری خود دارد.
غلامی ولي بايد توجه داشت در حکم دیگری رضا نصر اصفهانی متولد سال شمسي ۵۵ را به عنوان سرپرست دانشگاه هنر اصفهان منصوب کرد.
نصر اصفهانی دارای جایزه سطح ۲ بنیاد ملی نخبگان و همچنين کسب عنوان استعداد برتر از این بنیاد، کسب عنوان رساله برتر دکتری در پنجمین جشنواره پژوهش و همچنين آموزش در حوزه مدیریت شهری و همچنين روستایی در سال شمسي ۱۳۹۰ وزارت کشور پژوهشکده مدیریت شهری است.
وزیر علوم در مردادماه مصطفی مافی متولد سال شمسي ۱۳۵۸ را که استاد پایه ۹ تيم مهندسی مکانیک دانشگاه بین‌المللی امام و پيشوا خمینی (ره) است به سمت سرپرست پارک علم و همچنين فناوری قزوین منصوب کرد.
غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در حکمی دیگر ایرج کاظمی‌نژاد را به عنوان سرپرست پارک علم و همچنين فناوری خوزستان منصوب کرد؛ وی متولد سال شمسي ۱۳۴۴ در ماه‌شهرستان و همچنين استاد پایه ۳۶ تيم فیزیک دانشگاه شهید چمران اهواز است.
صلاحیت‌های سرپرستان دانشگاه‌ها در کمیته تعیین روسای دانشگاه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و همچنين در صورت تشخیص اعضای این کمیته، به عنوان رئیس انتخاب شده و همچنين حکم ریاست چهار ساله از وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری دریافت می‌کنند.
وزرای بهداشت، درمان و همچنين آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و همچنين دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای این کمیته را تشکیل می‌دهند.
سرپرستان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی هم در این کمیته تعیین می‌شوند که در صورت لزوم، محمدمهدی طهرانچی رئیس این دانشگاه در کمیته یاد شده حضور می‌یابد.

 

 

جوون‌گرایی؛ مولفه‌ای که در انتخاب مسئولان دانشگاهی پررنگ شد در تاریخ ۱ June 1398 | 12:46 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *