دانشگاه‌های کشور باید تاثيرات و همچنين اثرات محلی و همچنين منطقه‌ای خود را تقویت کنند/ ماموریت فراملی دانشگاه ها باید انتقال فناوری و همچنين تخصص به کشورهای همسایه باشد – شریف

دانشگاه‌های کشور باید تاثيرات و همچنين اثرات محلی و همچنين منطقه‌ای خود را تقویت کنند/ ماموریت فراملی دانشگاه ها باید انتقال فناوری و همچنين تخصص به کشورهای همسایه باشد – شریف

به نقل از شریف: دانشگاه‌های کشور باید تاثيرات و همچنين اثرات محلی و همچنين منطقه‌ای خود را تقویت کنند/ ماموریت فراملی دانشگاه ها باید انتقال فناوری و همچنين تخصص به کشورهای همسایه باشد

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در آیین گرامیداشت چهلمین سال شمسي تأسیس دانشگاه شهرکرد گفت: دانشگاه‌های کشور باید تاثيرات و همچنين اثرات محلی و همچنين منطقه‌ای خود را تقویت کنند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهرکرد، دکتر غلامی، در این آیین با گرامیداشت یاد و همچنين خاطره شهیدان رجایی و همچنين باهنر و همچنين تبریک هفته حکومت گفت: توسعه‌ای که در گوشه و همچنين کنار کشور و همچنين در این استان شاهد آن هم هستیم، جریانی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شکل‌گرفته و همچنين در این چهل‌ساله تغییرات شگرفی در کشور گرفته شده و همچنين از نعمت‌های زیادی برخوردار شدیم که البته شهروندان و مردم شهر ایران شایستگی بیشتر از این‌ها رادارند.
وی با اشاره به حضور خود در سالهای ۶۰ تا ۶۲ در دانشگاه شهرکرد گفت: همه روسا در همه دوره‌ها زحمات زیادی در این دانشگاه متحمل شدند؛ بنده نیز در سال شمسي ۶۰ به پیشنهاد دکتر شامحمدی رئیس وقت دانشگاه اصفهان به‌عنوان رئیس دانشکده شهرکرد که زیرمجموعه دانشگاه اصفهان بود مشغول کار شدم. در دی‌ماه آن هم سال شمسي، زمین کنونی دانشگاه به این مجموعه واگذار شد و همچنين کار ساخت دانشکده کشاورزی در یک حرکت جهادی، در اردیبهشت‌ماه ۶۱ آغاز و همچنين در آذرماه فراخوان برای حضور دانشجویان در کلاس صادر شد و همچنين درنهایت در سال شمسي ۱۳۷۰ دانشکده کشاورزی به دانشگاه شهرکرد تغییر نام داد و همچنين به‌روش کامل از دانشگاه اصفهان مستقل شد.
دکتر غلامی در ادامه گفت: بعد از انقلاب دانشگاه‌ها تقریباً از نو شروع به کار کردند و همچنين این نو شدن در بدنه هیئت‌علمی بیشتر قابل ديدن بود.
وی افزود: در آن هم زمان در صنایع کشور ازجمله صنعت نفت و همچنين صنعت نظامی و همچنين مراکز درمانی و همچنين بهداشتی از کارشناسان خارجی بهره بري و استفاده می‌شد و همچنين با توجه به تربیت نیروی متخصص به‌عنوان مهم‌ترین مأموریت دانشگاه در آن هم زمان، این مأموریت تا سال شمسي ۷۰ که کشور از وجود نیروی خارجی بی‌نیاز بود، به شایستگی به اتمام رسید و همچنين تمام مدیران و همچنين مهندسين و متخصصين کشور از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها بودند.
دکتر غلامی بابیان اینکه ایران در سال شمسي های اخیر در تولید علم به جایگاه ۱۶ جهان ارتقا یافت، گفت: در این سال شمسي‌ها دانشجویان و همچنين اساتید دانشگاه‌های کشور در دنیا حرفی برای گفتن داشتند و همچنين امروز در برخی تخصص‌ها ازجمله نانو و همچنين بیوتکنولوژی صاحب اقتدار و قدرت هستیم و همچنين مقالات اساتید دانشگاه در عرصه جهانی قابل‌توجه است.
وی با تأکید بر اینکه نظام اسلامی توجه ویژه‌ای برای علم و همچنين دانش قائل است، تصریح کرد: در رویکرد جدید وزارت علوم در دهه اخیر، بر این نقطه تأکید می‌مي شود که مقالات ISI تا چه مقدار و اندازه می‌توانند در حل مسائل کشور نقش داشته باشند.
وزیر علوم، تصریح کرد: ۴۳ پارک فناوری و همچنين ۱۹۷ مرکز رشد مستقر در دانشگاه‌های کشور از ایده‌های نو، شرکت‌های دانش‌بنیان، تيم‌های فعال علم و همچنين فناوری و همچنين ثروت‌آفرین و همچنين نیز تيم‌های کوچک صاحب ایده حمایت می‌کنند و همچنين امروز شرکت‌های دانش‌بنیان کشور در عرصه جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و همچنين با ایجاد ثروت صحنه‌های پهناور و بزرگ علمی را تحت پوشش سرويس ها و خدمات خود قرار داده‌اند.
دکتر غلامی شکل‌گیری تحریم‌ها علیه نظام اسلامی را یک فرصت برای کشور دانست و همچنين گفت: دانشمندان ما در این شرایط توانستند با تلاش خود در بسیاری از موارد نیازهای داخلی کشور را جوابگو باشند و همچنين ارتباط بین اقتصاد و همچنين دانشگاه در این فضا پررنگ‌تر شد و همچنين امروز از طرح‌های صنعتی اساتید و همچنين دانشجویان در علم و همچنين صنعت از قبیل قرارداد پمپ‌های استخراج نفت، قراردادهای حوزه محیط‌زیست و همچنين پژوهش‌های حوزه مسائل اجتماعی و همچنين اقتصادی که میان دانشگاه‌ها و همچنين صنعت نهایی شده‌اند، استقبال گستردهای وجود دارد.
دکتر غلامی با اشاره به تحصیل ۵۰ هزار دانشجوی خارجی در کشور، گفت: این آمادگی وجود دارد که دانشجویان کشورهای همسایه در دانشگاه‌های داخلی پذیرش شوند.
وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری افزود: دانشگاه‌های کشور باید تاثيرات و همچنين اثرات محلی و همچنين منطقه‌ای خود را تقویت کنند؛ دانشگاه‌های بزرگی مثل دانشگاه شهرکرد حتماً مأموریت ملی دارند. ما برای دانشگاه‌ها مأموریت بین‌المللی تعریف کرده‌ایم و همچنين تعامل بین‌المللی با دانشگاه‌های سراسر جهان داریم و همچنين حدود ۴۵۰ قرارداد بین‌المللی میان اساتید دانشگاه‌های خارجی و همچنين داخلی منعقد و همچنين در حال اجرا است.
وی بابیان اینکه نظام آموزشی کشور مأموریتی فراملی دارد، گفت: یکی از آن هم‌ها آموزش و همچنين انتقال تخصص به کشورهای همسایه است که در این مورد اولویت با کشورهای اسلامی است.
در ادامه دکتر سعید کریمی رئیس دانشگاه شهرکرد اظهار داشت: ۱۴ رئیس دانشگاه به تا حال در این دانشگاه سرکار آمدند که با مدیریت این روسا و همچنين تلاش مجموعه، دانشگاه توانسته به این جایگاه برسد و همچنين پیشرفت‌های چشمگیری کسب نماید.
وی افزود: هم‌اینک ۷ هزار دانشجو در ۱۹۵ رشته گرایش در ۸ دانشکده مشغول تحصیل خواهند بود و همچنين این دانشگاه از حضور ۳۵۰ عضو هیئت‌علمی بهرهمند است که در عرصه‌های ملی و همچنين بین‌المللی دستاوردهای علمی متعددی کسب نموده اند.
آیین گرامیداشت چهلمین سال شمسي تأسیس دانشگاه شهرکرد هم‌زمان با هفته حکومت و همچنين با حضور دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری، دکتر غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه جذاب و جالب و خوب‌وبودجه و همچنين محاسبات مجلس شورای اسلامی، سفرای کشورهای افغانستان، عراق، مهندس اقبال عباسی استاندار استان چهارمحال و همچنين بختیاری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدعلی نکونام نماینده ولی‌فقیه در استان چهارمحال و همچنين بختیاری، دکتر اردشیر نوریان نماینده شهروندان و مردم شهر شهرستان شهرکرد، سامان و همچنين بن در مجلس شورای اسلامی و همچنين روسای پیشین دانشگاه شهرکرد و همچنين دانشگاهیان با ادای احترام و همچنين غبارروبی و همچنين عطرافشانی قبور مطهر شهدای گمنام این دانشگاه آغاز شد.
در پایان این آیین ضمن رونمایی از تمبر دانشگاه و همچنين رونمایی از کتاب بام علم و همچنين هنر، از روسای پیشین دانشگاه تقدیر و همچنين قدردانی شد.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

دانشگاه‌های کشور باید تاثيرات و همچنين اثرات محلی و همچنين منطقه‌ای خود را تقویت کنند/ ماموریت فراملی دانشگاه ها باید انتقال فناوری و همچنين تخصص به کشورهای همسایه باشد در تاریخ ۵ June 1398 | 5:34 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *