دستیابی به ۵۶ هزار مقاله مشترک بین‌المللی در سال شمسي‌های اخیر/ لزوم دستیابی به همکاری‌های علمی بین‌المللی پایدار – شریف

دستیابی به ۵۶ هزار مقاله مشترک بین‌المللی در سال شمسي‌های اخیر/ لزوم دستیابی به همکاری‌های علمی بین‌المللی پایدار – شریف

به نقل از شریف: دستیابی به ۵۶ هزار مقاله مشترک بین‌المللی در سال شمسي‌های اخیر/ لزوم دستیابی به همکاری‌های علمی بین‌المللی پایدار

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در نشستی درخصوص تأسیس شعب مشترک دانشگاهی در داخل کشور با اشاره به اقدامات علمی بین‌المللی در سال شمسي‌های اخیر گفت: مقالات مشترکی که حاصل همکاری‌های علمی بین‌المللی در سه چهار سال شمسي قبل بوده آمار رو به رشدی داشته و همچنين به ۵۶ هزار مقاله مشترک رسیده است؛ هدف آن هم است که بتوانیم روابط علمی بین‌المللی پایدار و همچنين ثابتی داشته باشیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، نشست آئین‌نامه اجرایی بند (الف) ماده ۶۴ قانون برنامه جذاب و جالب و خوب پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و همچنين فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، تصويب شده و مصوب قانون جلسه هفتم بهمن‌ماه ۱۳۹۷ هیئت‌وزیران با موضوع: “تأسیس شعب مشترک دانشگاهی در داخل”، امروز شنبه، ۳۰ شهریور با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری؛ دکتر حسین سالارآملی، قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس کارگروه؛ دکتر غلامرضا گرایی نژاد، دست يار مسائل علمی، فرهنگی و همچنين اجتماعی نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب‌وبودجه؛ دکتر علیرضا شاهپری، رئیس مسائل ساختارهای سازمانی نهاد مسائل اداری و همچنين استخدامی؛ جلال درخشه، رئیس مرکز مطالعات راهبردی و همچنين آموزش وزارت کشور؛ امیری، دست يار مؤسسه کار و همچنين تأمین اجتماعی وزارت کار؛ زمان زاده، رئیس پژوهشکده پولی و همچنين بانکی بانک مرکزی؛ رامین کردی، دست يار بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران و همچنين محمدباقر قهرمانی، دست يار مسائل بین‌الملل دانشگاه تهران در دفتر وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری برگزار شد.
در ابتدای این نشست وزیر علوم با اشاره به سالروز تجاوز رژیم صدام به ایران اسلامی و همچنين آغاز هفته دفاع مقدس خاطرنشان کرد: یاد و همچنين خاطره شهدا و همچنين ایثارگران هشت سال شمسي دفاع مقدس همواره باید پاس داشته مي شود. امروز در آستانه سالروز شروع جنگ تحمیلی و همچنين دفاع مقدس قرار داریم و همچنين بایستی این پاسداشت بیش از سایر ایام سال شمسي مورد توجه قرار بگیرد. همچنین در آستانه شروع سال شمسي تحصیلی جدید و همچنين آغاز برنامه جذاب و جالب و خوب‌های جدید پیش روی آموزش عالی قرار داریم.
وی با اشاره به شفافیت آئین‌نامه اجرایی و همچنين قوانین مرتبط با این قسمت و بخش گفت: هدف ما از تأسیس این مؤسسات، بهره گرفتن از آثار مثبت و همچنين دستاوردهای دانشگاه‌های بین‌المللی است. اصل دستاوردها باید مدنظر باشد؛ نه تنها و فقط داشتن چند تابلو به‌عنوان دانشگاه‌های مشترک.
به گفته دکتر غلامی، “امروزه روابط علمی بین‌المللی ایران، به‌رغم همه فشارها و همچنين محدودیت‌های چند سال شمسي قبل، افزایش محسوسی داشته است. حدود ۵۰۰ قرارداد مشترک بین مراکز علمی داخلی و همچنين خارجی در حال اجرا است و همچنين در قالب این قراردادها تعداد بسیاری استاد و همچنين دانشجو در قالب فرصت‌های مطالعاتی در رفت‌وآمد خواهند بود.”
وزیر علوم در قسمت و بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: مقالات مشترکی که حاصل همین همکاری‌ها در سه چهار سال شمسي قبل بوده آمار رو به رشدی داشته و همچنين به ۵۶ هزار مقاله مشترک رسیده است. هدف ما این است که بتوانیم روابط علمی بین‌المللی پایدار و همچنين ثابتی داشته باشیم.
دکتر حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل در ادامه با اشاره به اینکه این نشست، نخستین جلسه درخصوص آئین‌نامه مربوطه است، اظهار داشت: در سال شمسي‌های قبل مشکلی قانونی بر سر راه تأسیس شعبه خارجی دانشگاه‌های بین‌المللی در ایران وجود داشت. در قانون برنامه جذاب و جالب و خوب ششم توسعه، دوستان آموزش عالی با همکاری حقوقدانان نهادهای ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و همچنين شورای نگهبان تمهیداتی را اتخاذ کردند تا دانشگاه‌های خارجی بتوانند در قالب دوره‌های مشترک در کشور حضور داشته باشند.
در ادامه نشست، اعضای حاضر در جلسه درخصوص مباحثی همچون مروری بر آئین‌نامه اجرایی بند (الف) ماده ۶۴ قانون برنامه جذاب و جالب و خوب ششم تصويب شده و مصوب قانون هیئت وزیران، بررسی دستورالعمل داخلی کارگروه، فرآیند ایجاد واحد یا شعبه مشترک، نحوه جذب، مشارکت و همچنين تردد اعضای هیئت‌علمی و همچنين دانشجویان مؤسسه و همچنين انواع حمایت‌ها برای تأسیس شعبه مشترک به گفت‌وگو و همچنين تبادل نظر پرداختند.
همچنین در پایان این نشست، احکام صادر شده برای اعضای کارگروه بند (الف) ماده ۶۴ قانون برنامه جذاب و جالب و خوب پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و همچنين فرهنگی جمهوری اسلامی ایران از سوی دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری به آنان اهدا شد.
ه. ع ۷۳/ ل. م ۵۴/ ع. ع ۵۷

دستیابی به ۵۶ هزار مقاله مشترک بین‌المللی در سال شمسي‌های اخیر/ لزوم دستیابی به همکاری‌های علمی بین‌المللی پایدار در تاریخ ۳۰ June 1398 | 5:32 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *