راه‌اندازی مجدد کرسی‌های زبان‌فارسی خارج کشور از مهرماه – شریف

راه‌اندازی مجدد کرسی‌های زبان‌فارسی خارج کشور از مهرماه – شریف

به نقل از شریف: راه‌اندازی مجدد کرسی‌های زبان‌فارسی خارج کشور از مهرماه

دکتر حسین سالار آملی، قائم‌مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل و همچنين رئیس مرکز همکاری‌های علمی و همچنين بین‌المللی گفت: بعد از یک ترم تعطیلی، کرسی‌های زبان فارسی در کشور‌های دیگر از مهرماه راه اندازی می‌شوند.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سالار آملی در مصاحبه اختصاصی با روزنامه نويس و خبرنگار خبرگزاری صدا و همچنين سیما با اعلام این خبر افزود: بعضی از کرسی‌های زبان فارسی، به علت معظلات و مسائل و مشکلات ارزی در پرداخت حقوق استادان، از آذرماه پارسال تعطیل شده بود، ولي بايد توجه داشت بعد از حمایت و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی حکومت و همچنين دستگاه‌های دیگر، این کرسی‌ها دوباره شروع به کار می‌کنند.

وی ادامه داد: بعد از جلسه‌هایی که در ۴ ماه قبل با آقایان دکتر محمد جواد ظریف، دکتر اسحاق جهانگیری، دکتر محمدباقر نوبخت و همچنين عبدالناصر همتی برگزار شد، نهاد مدیریت و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی، مبلغ زیادی پرداخت کرد تا کرسی‌های زبان فارسی دوباره راه اندازی مي شود.

دکتر سالارآملی تصریح کرد: ما هم اکنون در حال انتخاب مجدد استادان برای اعزام به این کرسی‌ها هستیم و همچنين امیدواریم با توافقی که با بانک مرکزی شده است، هزینه زندگی این استادان هم تأمین مي شود. ما به دانشگاه‌ها هم اعلام کرد ایم به دانشجویان بگویند برای ترم بعد آماده باشند.

قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین الملل افزود: کرسی‌های زبان فارسی، میراث فرهنگی یک کشور است و همچنين ما پابه‌پای دیگر میراث‌های فرهنگی کشور، نظیر مسجد شیخ لطف الله، عالی قاپو و همچنين تخت جمشید برای آن هم ارزش قائلیم. وی ادامه داد: تعداد کرسی‌های زبان و همچنين ادبیات فارسی در طول ۵ سال شمسي اخیر افزایش پیدا کرده تا جایی که ما توانسته ایم در ۲۳ کشور دنیا این کرسی‌ها را به ۵۸ کرسی برسانیم.

دکتر سالار آملی گفت: اکنون ۵۱۱ فرد يا شخص از سراسر دنیا به صورت بورس یا با هزینه خود دوره زبان فارسی را در ایران می‌گذرانند که از این تعداد ۱۸۶ فرد يا شخص در مقطع دکترا تحصیل می‌کنند.

قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل افزود: در طول این سال شمسي ها، تعداد زیادی دانشجوی سوری و همچنين عراقی در رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی در کشور ما تحصیل می‌کنند که این تعداد همچنين و علاوه بر جمعیت دانش آموختگان زبان و همچنين ادبیات فارسی است. وی ادامه داد: اکنون زبان فارسی در میان نخبگان سوریه، لبنان، کردستان، عراق و همچنين افغانستان بسیار رواج پيدا کرده است و همچنين آن هم‌ها به راحتی به این زبان صحبت می‌کنند.

دکتر سالار آملی گفت: کرسی‌های زبان فارسی در خارج از کشور است، ولي بايد توجه داشت امتداد و همچنين مسیر آن هم در داخل کشور ریشه دوانده است، طوری که علاقه‌مندان زبان فارسی برای یادگیری به ایران می‌آیند و همچنين می‌توانند برای توسعه زبان و همچنين ادبیات فارسی در کشور‌های خود قدم بردارند.

وی در خصوص نقش بنیاد سعدی در ترویج زبان فارسی گفت: بنیاد سعدی در حیطه دانشگاه‌ها چه در داخل و همچنين چه در خارج از کشور نمی‌تواند وارد شدن پیدا کند و همچنين دانشگاه‌ها هویت مستقل دارند، طوری که وظایف این بنیاد و همچنين دانشگاه‌ها تفکیک شده است.

رئیس مرکز همکاری‌های علمی و همچنين بین‌المللی وزارت علوم، ضمن قدردانی از تلاش‌های بنیاد سعدی افزود: خواهش من این است که این موارد به صورت صحیح خودش اعلام مي شود تا هم جامعه علمی دچار تشتت آرا نشود و همچنين هم اینکه ما بتوانیم در شرایطی واقعی و همچنين طبیعی با یکدیگر همکاری کنیم.

وی ادامه داد: ما در قسمت و بخش دانشگاهی، چه در داخل و همچنين چه در خارج از کشور سعی می‌کنیم به صورت قانونی اوضاع را پیش ببریم و همچنين وزارت علوم تحقیقات و همچنين فناوری با توجه به سابقه خود سعی می‌کند با دیگر نهاد‌ها مطابق و يکدست باشد.

دکتر سالار آملی خاطر نشان کرد: تلاش می‌کنیم ضمن همکاری با بنیاد سعدی بازدهی کار را بالا ببریم. کرسی‌های زبان فارسی از قدیمی‌ترین کرسی‌ها در برخی کشورهاست که سابقه برخی از آن هم‌ها مثل ارمنستان به بیش از ۲۰۰ سال شمسي قبل می‌رسد. منظور از کرسی زبان فارسی، رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی است که در برخی رشته‌ها، زيرا و به درستي که ایران شناسی نیز وجود دارد.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

راه‌اندازی مجدد کرسی‌های زبان‌فارسی خارج کشور از مهرماه در تاریخ ۲۳ June 1398 | 2:13 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *