ضرورت تبادل دستاوردهای مطالعاتی دانشگاه‌ها درزمینهٔ پیشگیری از اعتیاد/ فعالیت ۱۷ هزار دانشجو در کانون سلامت همیاران جوون – شریف

ضرورت تبادل دستاوردهای مطالعاتی دانشگاه‌ها درزمینهٔ پیشگیری از اعتیاد/ فعالیت ۱۷ هزار دانشجو در کانون سلامت همیاران جوون – شریف

به نقل از شریف: ضرورت تبادل دستاوردهای مطالعاتی دانشگاه‌ها درزمینهٔ پیشگیری از اعتیاد/ فعالیت ۱۷ هزار دانشجو در کانون سلامت همیاران جوون

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری با اشاره به تفاوت رویکرد کشورهای متنوع و گوناگون و مختلف درزمینهٔ پیشگیری از اعتیاد گفت: شیوع اعتیاد در بین جوانان مختص کشور ما نیست و همچنين پدیده‌ای جهانی است؛ ولي بايد توجه داشت رویکردها و همچنين برخوردها در بین کشورها متغاير و متفاوت است. ما به دنبال تبادل تجربیات در زمینهٔ پیشگیری از اعتیاد هستیم.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی در همایش طرح یاری‌گران زندگی که صبح امروز (شنبه) در مجموعه فرهنگی شقایق برگزار شد، با اشاره به اهمیت پیشگیری و همچنين آموزش درزمینهٔ مقابله با مواد اعتياد آور و مخدر اظهار داشت: پیشگیری و همچنين آموزش هم ازلحاظ تأثیر و همچنين هم ازلحاظ هزینه‌ای مؤثرتر از مبارزه و همچنين درمان است. در مبارزه و همچنين درمان آسیب‌های ماندگاری به‌جا می‌ماند ولي بايد توجه داشت در پیشگیری و همچنين آموزش این آسیب‌ها کمتر است. در صورتي که تمرکز در قسمت و بخش آموزش و همچنين پیشگیری باشد، تأثیر بیشتری خواهد داشت ولي بايد توجه داشت این به معنای نادیده گرفتن فواید مبارزه و همچنين درمان نیست.
وی با اشاره به اهمیت بررسی معضل اعتیاد به‌خصوص در میان جوانان خاطرنشان کرد: در کشور ما نیز مانند دیگر کشورهای دنیا، جامعه هدف اصلی توزیع‌کنندگان مواد اعتياد آور و مخدر، جوانان خواهند بود. در میان این جوانان تعدادی هم جزو جوانان در حال تحصیل خواهند بود. اگرچه آمار جوانان در ایران از آمار متوسط جهانی پایین‌تر است ولي بايد توجه داشت این موضوع از تلاش ما برای کمتر کردن این آمار نمی‌کاهد.
وزیر علوم، با تأکید بر اینکه شرایط زندگی دانشجویی می‌تواند بر روی گرایش جوانان به مواد اعتياد آور و مخدر تأثیر داشته باشد، گفت: دوری از خانواده، آشنایی با اشخاص جدید و همچنين محیط اجتماعی جدید ازجمله عواملی خواهند بود که بر روی این موضوع تأثیرگذارند. افتادن جوانان در دام اعتیاد، آن هم‌ها را درگیر اتفاقات ناگواری همچون بزهکاری، آسیب‌های جسمی و همچنين روحی و همچنين ترک تحصیل می‌کند.
وی با اشاره به اقدامات وزارت علوم درزمینهٔ پیشگیری و همچنين آموزش اظهار داشت: وزارت علوم در حال تدوین راهبردی جدی برای پایش و همچنين آموزش دانشجویان و همچنين محیط‌های دانشجویی ازجمله کارمندان و همچنين اساتید جوون است. از دیگر برنامه جذاب و جالب و خوب‌های ما می‌قدرت به بهره بري و استفاده از چهره‌های شاخص علمی که دارای احترام ویژه بین کارکنان و همچنين دانشجویان خواهند بود، اشاره کرد. نتایج این پایشهای ملی که در دو مرحله گرفته شده، خطرها را در ۵ تيم تقسیم کرده و همچنين ۱۷ عامل متنوع و گوناگون و مختلف را مشخص کرده است. این ۵ تيم شامل عوامل فردی، خانوادگی، محیطی، همسالان و همچنين محیط دانشگاهی خواهند بود.
دکتر غلامی در ادامه سخنان خود یادآور شد: یکی از نتایج مهم در این پایش این است که اعتقادات مذهبی و همچنين پایبندی به وظایف شرعی اثری معکوس بر گرایش جوانان به مصرف مواد اعتياد آور و مخدر دارد. نتایج نشان داده که عوامل خطرزا کمتر بر روی جوانانی که نظر قوی‌تری دارند تأثیرگذار بوده است و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب ما این است که از این جوانان در طرح‌های بعدی خود بهره بري و استفاده کنیم. در بین دانشگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف کشور مطالعاتی در دست انجام است که ما به دنبال مبادله این مطالعات و همچنين تجربیات بین دانشگاه‌ها از یک‌سو و همچنين امکان تبادل این تجربیات با نهادهای بیرون از آموزش عالی مانند ستاد مبارزه با مواد اعتياد آور و مخدر از سوی دیگر هستیم.

 

* حضور ۱۷ هزار عضو در کانون سلامت همیاران جوون
وزیر علوم با اشاره به لزوم مشارکت جوانان دانشگاهی در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های آموزشی و همچنين پیشگیری گفت: هم‌اکنون کانون‌های بسیاری در فضای دانشگاهی فعال خواهند بود. ازجمله این کانون‌ها می‌قدرت به کانون سلامت همیاران جوون اشاره کرد که در چند سال شمسي اخیر شکل‌گرفته و همچنين هم‌اکنون بالغ بر ۱۷ هزار عضو دارد. این کانون‌ها می‌توانند به اشکال متنوع و گوناگون و مختلف با همکاران ما در دانشگاه‌ها همیاری داشته باشند. از دیگر اقدامات گرفته شده در این قسمت و بخش می‌قدرت به گسترش فضای ورزشی برای پر کردن زمان بيکاري و اوقات تفريح دانشجویان اشاره کرد.
وی با اشاره به اقدامات فرهنگی گرفته شده از سوی وزارت علوم خاطرنشان کرد: غیر از تشکل‌های سیاسی و همچنين اجتماعی فعال در دانشگاه‌ها تعداد زیادی کانون‌های فرهنگی و همچنين انجمن‌های علمی نیز فعال خواهند بود که دانشجویان زیادی در آن هم‌ها عضویت دارند. ازجمله ثمرات زودبازده این نهادها می‌قدرت به پر کردن زمان بيکاري و اوقات تفريح دانشجویان با فعالیت‌های مفید علمی و همچنين فرهنگی گرفته شده در این نهادها اشاره کرد. در کل می‌قدرت گفت عموم فعالیت‌های انجام‌شده از سوی وزارت علوم اقدامات پیشگیری و همچنين آموزشی است و همچنين کمتر به اقدامات تنبیهی همچون جریمه‌های انضباطی منجر می‌مي شود.
دکتر غلامی با تأکید بر لزوم حمایت دستگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف از آموزش عالی و همچنين آموزش‌وپرورش درزمینهٔ پیشگیری از اعتیاد گفت: معاونت فرهنگی و همچنين اجتماعی برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی را درزمینهٔ پیشگیری دنبال می‌کند که هم‌اکنون فاز دوم این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها در دست اجرا است. ازجمله مهم‌ترین قسمت و بخش‌های این برنامه جذاب و جالب و خوب می‌قدرت به جذب حامی، توانمندسازی عوامل و همچنين ارزشیابی برنامه جذاب و جالب و خوب‌های در حال اجرا در دانشگاه‌ها اشاره کرد. بقیه دستگاه‌های کشور بایستی از ظرفیت‌های محیط علمی کشور بهره بري و استفاده کنند. جمهوری اسلامی ایران از کشورهای موفق در این زمینه بوده و همچنين ما بایستی از این جایگاه موفق، مراقبت کنیم.
گفتنی است این همایش با حضور دکتر محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌جمهور، دکتر محسن حاجی میرزایی، وزیر آموزش‌وپرورش، اسکندر مؤمنی، دبیر کل ستاد مبارزه با مواد اعتياد آور و مخدر، دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد اعتياد آور و مخدر سراسر کشور و همچنين همچنین برخی مقامات قضایی برگزار شد.
ه.ع ۷۳/ ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

ضرورت تبادل دستاوردهای مطالعاتی دانشگاه‌ها درزمینهٔ پیشگیری از اعتیاد/ فعالیت ۱۷ هزار دانشجو در کانون سلامت همیاران جوون در تاریخ ۲۳ June 1398 | 3:21 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *