ضرورت پیشرفت و همچنين توسعه در علوم باغبانی؛ مجهز شدن به دانش روز – شریف

ضرورت پیشرفت و همچنين توسعه در علوم باغبانی؛ مجهز شدن به دانش روز – شریف

به نقل از شریف: ضرورت پیشرفت و همچنين توسعه در علوم باغبانی؛ مجهز شدن به دانش روز

وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری در یازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران گفت: برای پیشرفت و همچنين توسعه در علوم باغبانی باید به دانش روز مجهز بود که در این زمینه دانشگاه‌های ایران رتبه‌های علمی بالایی در اغلب رشته‌ها دارند که باید از این ظرفیت بهره بري و استفاده کرده و همچنين ارتباط بین مراکز آموزشی، محققان، حکومت، تولیدکننده‌ها، توزیع‌کننده‌ها، فرآوری‌کننده و همچنين فروشنده‌ها افزایش یابد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، دکتر غلامی صبح امروز در یازدهمین کنگره علوم باغبانی ایران که به میزبانی دانشگاه ارومیه برگزار شد، با اشاره به اینکه چهار هزار و همچنين ۵۰۰ هکتار سطح زیرکشت گیاهان زینتی در ایران است، اظهار داشت: این گیاهان اغلب در استان‌های تهران، مازندران، مرکزی و همچنين خوزستان کشت می‌شوند و همچنين در مجموع بیش از ۵۸ هزار فرد يا شخص در این زمینه اشتغال دارند.
وی با بیان اینکه ایران سالانه صادرات گل دارد، افزود: صادرات گل سالانه در کشور بیش از ۱۳۷ هزار تن بوده که سطح زیر کشت آنها ۴۴ هزار و همچنين ۶۹۱ هکتار بوده و همچنين امروزه مصرف محصولات کشاورزی در دنیا رو به افزایش هست که در این میان کشت گل در سطح جهانی رشد زیادی داشته است چرا که گل‌ها با نقشی که در روحیه و همچنين روان شهروندان و مردم شهر دارند، ضمن ایجاد آرامش‌بخشی به زیبایی فضای سبز نیز کمک می‌کنند.
وزیر علوم، تحقیقات و همچنين فناوری ادامه داد: در سال شمسي‌های قبل تغییراتی در عناوین دروسی انجام شد تا به سمت همگرایی حرکت کرد چرا که فعالیت و همچنين تحقیق به صورت تک‌رشته‌ای دیگر در دنیا وجود ندارد بلکه یک تحقیق در چندین رشته انجام می‌مي شود.
وی عنوان کرد: در قسمت و بخش باغبانی موارد مختلفی به صورت چالش و همچنين فرصت وجود دارد، یکی از این چالش‌ها جهانی شدن محصولات کشاورزی است که این موضوع در صورت دیر عمل کردن و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی نامناسب باعث از دست رفتن بازار داخلی می‌مي شود ولي بايد توجه داشت در صورت بهره‌وری و همچنين تولید محصولات کشاورزی باکیفیت جهانی شدن به نفع کشاورزان و همچنين باغداران ایرانی خواهد شد.
دکتر غلامی تصریح کرد: در کنار توجه به بازارهای جهانی باید به رقبا هم نگاهی کرد که امروزه یکی از رقبا در تولید چین است، ایران با وجود اینکه یک قسمت و بخش جمعیت جهان را دارد ولي بايد توجه داشت تولید محصولات کشاورزی‌اش اندکی بیشتر از میزان جمعیت آن هم بوده در حالی که در کشورهای دیگر این میزان بسیار بیشتر از تعداد جمعیت‌شان است.
وی خاطرنشان کرد: تجارت نگاه تعصبی و همچنين صنوفی به بازار ندارد بلکه به دنبال سود و همچنين رقابت بوده ولي بايد توجه داشت این دیدگاه در بازار داخلی نیازمند توجه به صنوف و همچنين بازاریان و همچنين وجود سود برای اغلب فعالان است.
وزیر علوم، گفت: در سال شمسي‌های اخیر فناوری در تولید و همچنين فرآوری محصولات کشاورزی پیشرفت کرده است که دسترسی راحت به اطلاعات امکان انتقال این فناوری‌ها را به داخل کشور می‌دهد که برای این منظور آزمودن دوباره و همچنين ساخت فناوری‌های جدید نیاز نیست چرا که این فناوری‌ها در دنیا وجود دارد.
وی تصریح کرد: تولید محصولات باغبانی می‌تواند جایگزین مناسبی به جای درآمدهای نفتی باشد که برای این منظور نیاز است که از کلاس و همچنين دانشگاه خارج شده و همچنين به زمین‌های کشاورزی و همچنين باغی سر زد و همچنين به صورت عملی اقدام کرد.
دکتر غلامی اظهار کرد: یکی از معظلات و مسائل و مشکلات در تولید محصولات کشاورزی اتلاف آنها است که این اتلاف به دلیل کیفیت پایین تولید رخ می‌دهد که برای این مشکل راهکارها و همچنين روش‌های مختلفی وجود دارد که در کنار این راهکار مدیریت از مرحله کشت تا فروش نقش مهمی دارد.
وزیر علوم، گفت: در قسمت و بخش کشاورزی تعداد دانشجویان ورودی کاهش یافته است که با توجه به توسعه و همچنين پیشرفت روزافزون تولید محصولات کشاورزی در دنیا تعداد دانشجویان این رشته‌ها باید افزایش یابد ولي بايد توجه داشت این موضوع باید به گونه‌ای باشد که برای پر کردن دانشگاه‌ها استاندارد و همچنين کیفیت آموزشی پایین نیاید.
وی با بیان اینکه با برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌های انجام شده تعداد دانشگاه‌های کشور به نصف کاهش می‌یابد، افزود: این به معنی تعطیلی دانشگاه‌ها نبود بلکه پردیس‌های کوچک به دانشگاه پهناور و بزرگ ملحق شده و همچنين با این کار کیفیت آموزشی بالا رفته و همچنين هزینه‌ها کاهش خواهد یافت.
ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

ضرورت پیشرفت و همچنين توسعه در علوم باغبانی؛ مجهز شدن به دانش روز در تاریخ ۴ June 1398 | 4:03 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *