۹۰درصد پرونده‌های کشف شده از متخلفان علمی به دانشگاه‌های غیر دولتی مرتبط می‌مي شود/ ابطال ۵۲۴ مورد از مقالات غیرمجاز/ تدوین code of ethics در دانشگاه صنعتی شریف – شریف

۹۰درصد پرونده‌های کشف شده از متخلفان علمی به دانشگاه‌های غیر دولتی مرتبط می‌مي شود/ ابطال ۵۲۴ مورد از مقالات غیرمجاز/ تدوین code of ethics در دانشگاه صنعتی شریف – شریف

به نقل از شریف: ۹۰درصد پرونده‌های کشف شده از متخلفان علمی به دانشگاه‌های غیر دولتی مرتبط می‌مي شود/ ابطال ۵۲۴ مورد از مقالات غیرمجاز/ تدوین code of ethics در دانشگاه صنعتی شریف

دکتر حسین سیمایی صراف دست يار حقوقی و همچنين مسائل مجلس وزارت علوم، تحقیقات و همچنين فناوری تاکید کرد: ‌۹۰ قسمت و بخش پرونده‌های کشف شده از متخلفان علمی به دانشگاه‌های غیر دولتی مرتبط می‌مي شود و همچنين ۱۰ قسمت و بخش آنها دولتی خواهند بود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیمایی صراف در میزگرد تخصصی «تبیین قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی و همچنين آیین نامه اجرایی آن هم» از کشف تعدادی از پرونده‌های تخلف علمی در دانشگاهها خبر داد و همچنين گفت: پایان نامه‌های دوره کارشناسی ارشد بیشترین تخلفات علمی را دارند.
دکتر سیمایی صراف افزود: معتقد هستیم باید خود وزارت علوم به عنوان ضابط بتواند موسسات متخلف در حوزه علمی را تعطیل کند و همچنين پرونده آنها را به منظور تصمیم گیری به دادگاه ارسال کند. ولي بايد توجه داشت فرایندی که قانون در نظر گرفته است برعکس می‌باشد چرا که دادگاه باید مجوز مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را برای برخورد به این موسسات به وزارت علوم ارائه دهد.
وی همچنین از کشف اسامی تعدادی از متخلفان علمی توسط وزارت علوم خبر داد و همچنين گفت: ما این اسامی را به دانشگاهها فرستادیم و همچنين از آنها درخواست کردیم برای آنها پرونده‌ای تشکیل دهند و همچنين پرونده آنها در هیات‌های تخلفات مورد بررسی قرار بگیرد تا در صورت اثبات بر حسب مورد با آنها برخورد مي شود.

* ابطال ۵۲۴ مورد از مقالات غیرمجاز

مدیر کل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين سیاست‌گذاری مسائل پژوهشی وزارت علوم گفت: از سال شمسي ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹، حدود ۲۵ هزار مقاله در جهان باطل شده است که ۵۲۴ مورد از آن هم مقالات، ایرانی بوده است.
وی با تاکید بر اهمیت اخلاق در حوزه علمی گفت: اعتبار و همچنين جایگاه علمی کشور، این تکلیف را ایجاب می‌کند که از تضعیف آن هم جلوگیری کنیم و همچنين آنچه به عنوان اصول اخلاقی و همچنين علمی وجود دارد را ارج دهیم زیرا این امر سبب ارتقای علم در کشور می‌مي شود.
دکتر شریفی با بیان اینکه از قدیم نیز اسناد بالادستی بر اهمیت اخلاق در علم تاکید داشته‌اند، افزود: شامل این اسناد می‌قدرت به قانون مقررات انتظامی هیأت علمی دانشگاه‌ها و همچنين موسسات آموزش عالی و همچنين تحقیقاتی و همچنين آیین نامه انضباطی دانشجویان جمهوری اسلامی ایران مصوبه جلسه ۳۵۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی اشاره کرد.
وی در ادامه به وضعیت مقالات باطل شده یا بازپس داده شده در دنیا و همچنين ایران اشاره کرد و همچنين افزود: از سال شمسي ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹، حدود ۲۵ هزار مقاله در جهان باطل شده است که ۵۲۴ مورد از آن هم مقالات ایرانی بوده است.
دکتر شریفی همچنین در خصوص وضعیت شکایات و همچنين تخلفات در دانشگاه‌ها و همچنين مراکز آموزش عالی در سال شمسي ۹۶ و همچنين ۹۷ اظهارداشت: به روش کلی ۲۵۰ پرونده مرتبط با هیأت علمی در کارگروه تخصصی تخلفات پژوهشی مرتبط با اعضای هیئت علمی، و همچنين ۱۷۳ مورد مرتبط با دانشجویان بررسی شده است. همچنین ۶۷ پرونده به هیئت انتظامی اعضای هیئت علمی و همچنين ۳۵ پرونده به کمیته انضباطی دانشجویان ارجاع داده شد. همچنین ۹۸ پرونده هیئت علمی و همچنين ۶۱ پرونده دانشجویان طی این مدت تعیین تکلیف شده است.
دکتر شریفی همچنین درخصوص شکایت واصل شده به معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت عتف از ابتدای سال شمسي ۹۷ تا شهریور ماه ۹۸ گفت: به روش کلی ۸۲ پرونده دریافت ۳۷ مورد خاتمه و همچنين ۴۵ پرونده دیگر نیز توسط کارگروه دانشگاه‌ها و همچنين موسسات در حال بررسی خواهند بود.
مدیرکل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين سیاست‌گذاری مسائل پژوهشی وزارت علوم در ارتباط و رابطه با اقدامات فرهنگی و همچنين پیشگیرانه در زمینه تقلبات علمی در وزارت عتف، افزود: دبیر کمیته تخصصی اخلاق پژوهش در معاونت پژوهش و همچنين فناوری وزارت علوم، تدوین کتابچه منشور و همچنين موازین اخلاق پژوهش و همچنين درستکاری علمی و همچنين اطلاع رسانی و همچنين ارسال به کلیه مراکز آموزش عالی وابسته به وزارت، پیشنهاد تصویب واحد آموزشی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و همچنين کارگاه برای اعضای هیئت علمی و همچنين گردآوری و همچنين نشر کتاب نقل از مقابله با تخلفات علمی از اقداماتی است که انجام شده است.
دکتر شریفی در ارتباط و رابطه با اقدامات حقوقی وزارت عتف در ارتباط و رابطه با تخلفات علمی مطرح کرد: در همین راستا دستورالعمل نحوه بررسی تخلفات پژوهشی تدوین شد و همچنين بعد از تایید وزیر علوم در تاریخ ۲۳/‏۰۲/‏۹۳‬ ابلاغ شد. این دستورالعمل شامل تهیه کلیه تعاریف و همچنين مصادیق تخلفات علمی، تعیین مرجع بررسی تخلفات علمی در دانشگاه‌ها و همچنين موسسات آموزشی و همچنين پژوهشی، تعیین مراحل اجرایی رسیدگی و همچنين بررسی تخلفات علمی در دانشگاه‌ها و همچنين موسسات آموزشی و همچنين پژوهشی است.
وی همچنین در ارتباط و رابطه با مصادیق تخلفات پژوهشی عنوان کرد مصادیق تخلفات پژوهشی در ۵۷ بند با امضای مقام عالی وزارت به همراه دستورالعمل در سال شمسي ۹۳ جهت اجرا به کلیه دانشگاه موسسات آموزش و همچنين پژوهش ابلاغ شد که سرفصل‌های آن هم مشتمل بر مضر و همچنين بد رفتارهای پژوهشی، عدم تعهد و همچنين مسئولیت نسبت به ذینفعان، عدم رعایت حقوق آزمودنی‌ها، جعل، داده‌ها، تحریف داده‌ها، دزدي علمی، اجاره علمی، عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی مسئولیت پژوهش انجام شده، نشر مجدد، همپوشانی انتشارات، خرید و همچنين فروش آثار پژوهشی و همچنين جعل هویت است.
مدیرکل دفتر برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی و همچنين سیاست‌گذاری مسائل پژوهشی وزارت علوم در ادامه با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه جلوگیری از تخلفات در پایان‌نامه‌ها اظهار داشت: در این زمینه آیین‌نامه ثبت و همچنين اشاعه پیشنهادها پایان‌نامه‌ها و همچنين رساله‌های تحصیلات تکمیلی و همچنين صیانت از حقوق پدیدآوران در آنها ابلاغ شد. همچنین نرم‌افزارهای مشابهت‌یاب برای بررسی پایان‌نامه‌ها جهت جلوگیری از بروز تخلفات توسعه یافت و همچنين و همچنين پروپوزال‌ها و همچنين پایان‌نامه‌ها در سامانه ایرانداک نیز ملزم به ثبت شد.
دکتر شریفی همچنین در ارتباط و رابطه با اقدامات انجام شده در حوزه جلوگیری از تخلفات نشریات علمی گفت: تهیه لیست سیاه نشریات و همچنين ثبت در سامانه وزارت عتف اطلاع رسانی آن هم به دانشگاه‌ها و همچنين موسسات آموزش عالی و همچنين پژوهشی، ارزیابی نشریات داخلی و همچنين لغو اعتبار نشریات در صورت ديدن تخلف، ایجاد نظام ارزیابی و همچنين داوری مجلات ایندکس شده در ISC و همچنين شناسایی مجلات نامعتبر و همچنين اطلاع رسانی آن هم بر روی سایت ISC، الزام بهره بري و استفاده از نرم‌افزارهای تشابه‌یاب در تدوین مقالات و همچنين مجلات تدوین و همچنين تصویب آیین‌نامه نشریات علمی شامل این اقدامات است.
وی تصویب آیین‌نامه همایش‌های علمی، الزام به ثبت همایش‌ها و همچنين مقالات آن هم در پایگاه ISC، شناسایی همایش های نامعتبر و همچنين اطلاع رسانی آن هم در پایگاه ISC و همچنين اعلام به مراجع قانونی، تاکید بر تخصیص هم امتیاز صرفاً به مقالات کنفرانسی ثبت شده در ISC را به عنوان اقدامات دیگر وزارت علوم در حوزه جلوگیری از تخلفات همایش‌ها نام برد.
دکتر شریفی در ادامه به اقدامات حوزه حقوقی نیز اشاره کرد و همچنين گفت: تصویب قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی در ۲۱ مرداد ماه سال شمسي ۱۳۹۶ توسط مجلس شورای اسلامی، تهیه و همچنين تدوین پیش‌نویس آیین‌نامه اجرایی به صورت مشترک با وزارت بهداشت و همچنين وزارت دادگستری در شهریورماه سال شمسي ۹۷ و همچنين ارائه آن هم به کمیسیون علمی تحقیقاتی هیئت حکومت و همچنين تصویب آیین‌نامه اجرایی قانون پیشگیری و همچنين مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی مورخ ۳۰ مرداد سال شمسي ۹۷ در هیئت وزیران شامل اقدامات حقوقی است.
دکتر شریفی اعلام کرد: پیش‌نویس دستورالعمل آیین‌نامه اجرایی و همچنين چگونگی تشکیل و همچنين فعالیت کارگروه‌ها توسط کمیته‌ای در وزارت علوم در دست تدوین است. انتظار داریم روسای محترم دانشگاه‌ها و همچنين مراکز پژوهشی نسبت به تشکیل کارگروه‌ها اقدامات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را به عمل آورند و همچنين بین کارگروه موسسه و همچنين هیئت‌های انتظامی و همچنين کمیته انضباطی و همچنين هیئت رسیدگی به تخلفات کارکنان نیز هماهنگی‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري صورت گیرد.

 

* تدوین code of ethics در دانشگاه صنعتی شریف
در ادامه دکتر محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف نیز به ارائه گزارشی از اقدامات این دانشگاه در تشکیل کارگروه سلامت پژوهش از سال شمسي ۹۶ پرداخت و همچنين گفت: این کارگروه با هدف سیاست‌گذاری و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی به منظور صیانت از سلامت پژوهش و همچنين پیشگیری از تخلفات احتمالی پژوهشی، فرهنگ‌سازی و همچنين ترویج در این حوزه و همچنين بررسی تخصصی تخلفات پژوهشی ارجاع شده به این کارگروه و همچنين ارائه نظر مشورتی به مراجع ذیربط با هدف رسیدگی ایجاد شده است.
وی همچنین نشر کتابچه اخلاق در پژوهش توسط این دانشگاه را اقدام دیگری دانست و همچنين افزود: مصادیق رفتار پژوهشی نامناسب و همچنين دزدي علمی، رعایت حقوق ذینفعان، نحوه صحیح ارجاع‌دهی و همچنين خلاصه‌سازی و همچنين نقل قول، صداقت در نقل از داده‌ها و همچنين روش‌ها، اجاره علمی و همچنين خرید و همچنين فروش آثار پژوهشی، نشر مجدد به همپوشانی انتشارات و همچنين… شامل محورهای مورد بحث در این کتابچه است.
دکتر فتوحی همچنین گزارشی از فعالیت کارگروه سلامت در پژوهش این دانشگاه ارائه داد و همچنين اظهارداشت: بررسی شکایات شامل فعالیت‌های مهم در این زمینه است که موضوع کلی همه آن هم‌ها بهره بري و استفاده از دستاوردهای پژوهشی و همچنين پایان‌نامه‌ها و همچنين اقدام به چاپ مقاله در مجله یا ارائه در کنفرانس بدون اجازه یا ذکر ذینفعان بوده است که بر همین اساس به روش کلی در سال شمسي ۹۶، ۸ مورد، در سال شمسي ۹۷، ۲ مورد و همچنين در سال شمسي ۹۸، ۱ مورد از این شکایت دریافت و همچنين بررسی شده است.
وی در پایان تاکید کرد: توصیه می‌کنیم که code of ethics تنها در قسمت و بخش پژوهش متمرکز نباشد و همچنين در همه قسمت و بخش‌ها اعم از آموزشی، دانشجویی و همچنين فرهنگی نیز تهیه و همچنين مورد بحث قرار گیرد.
دکتر فتوحی ادامه داد: با توجه به اینکه جمعیت محققین و همچنين پسادکتری در دانشگاه‌ها رو به افزایش است و همچنين این محققین غالباً ممکن است فارغ‌التحصیل دانشگاه دیگر باشند مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است تا دانشگاه‌ها نسبت به عدم رعایت حقوق مالکیت معنوی محققین پسادکتری هوشیار باشند.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف در پایان از تدوین code of ethics در مسائل آموزشی و همچنين فرهنگی در این دانشگاه خبرداد.

ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/ ع.ع ۵۷

۹۰درصد پرونده‌های کشف شده از متخلفان علمی به دانشگاه‌های غیر دولتی مرتبط می‌مي شود/ ابطال ۵۲۴ مورد از مقالات غیرمجاز/ تدوین code of ethics در دانشگاه صنعتی شریف در تاریخ ۲۴ June 1398 | 11:03 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *