همه چیز درباره چاپگر یا پرینتر

همه چیز درباره چاپگر یا پرینتر

همه چیز درباره چاپگر یا پرینتر

در این مطلب به معرفی چاپگر یا در اصطلاح انگلیسی printer میپردازیم.همچنین شما عزیزان را با انواع گوناگون آن و برخی قابلیتها و خوصوصیات این وسیله آشنا میکنیم.

Image result for ‫همه چیز در مورد چاپگر‬‎

sharp-center.ir

همه چیز به صفحه مانیتور ختم نمی شـود . لذت دیدن یک عکس خانوادگی هنوز برای بسیار ها ؛ بیشتر از دیدن همـان عکس در برترین مانیتورها است . درست است که ایـن روزها همه چیز رایانه ی شده است ؛ از اجاق گاز آشپزخانه گرفته تا کابین خلبان ؛ اما گرفتن یک پرینت و خلاص شدن از تشعشعات مانیتور و دراز کشیدن بر روی تخت و خواندن مطلب مورد علاقه ؛ چیزی نیست که به راحتی بتوان از آن صرف نظـر کرد. در ایـن مبحث کوشش داریم به توضیح انواع چاپگرها ؛ کارکرد و پارامترهای خرید در هر کدام و مقایسه آنها با یکدیگـر بپردازیم.

به طور کلی چاپگرها به ۲ گروه بنیادی تقسیم می شوند:

۱- چاپگرهای ضربه ای یا فشاری ( Impact ) :  در ایـن چاپگرها عمل چاپ با ضربه زدن هر چاپگر به یک نوار آغشته به جوهر ( Ribbon ) و برخورد آن با کاغذ صورت می گیرد.

۲- چاپگرهای غیر ضربه ای یا غیر فشاری ( Non Impact ) :  در ایـن نوع ؛ عمل چاپ با یکـی از شیوه های گرما ی ؛ تابش لیزر و پرتاب جوهر بر روی کاغذ صورت می گیرد.

انواع چاپگرهای ضربه ای یا فشاری

• چاپگر چرخ آفتابگردان ( Daisy Wheel Printer )

• چاپگر ماتریس نقطه ای یا سوزنی ( Dot Matrix Printer )

• چاپگر زنجیره ای ( Chain Printer )

• چاپگر استوانه ای ( Drum Printer )

چاپگر چرخ آفتابگردان ( Daisy Wheel Printer )

اصول کار ایـن چاپگرها که جزء اولین چاپگرها محسوب می شوند ؛ مثل ماشین تحریر است . با ایـن فرق که در ماشین های تحریر از گوی استفاده می شـود ؛ اما در چاپگر چرخ آفتابگردان حروف بر روی چرخی مسطح قرار می گیرند که شبیه گل آفتابگردان است . هر حرف بر روی یکـی از شاخه های شعاعی ایـن چرخ قرار می گیرد. با زمان ایـن چرخ هر یک از کاراکترهای مورد نظـر در مقابل چکش قرار گرفته و با ضربه چکش و برخورد آن با نوار جوهری ( Ribbon ) کاراکتر بر روی کاغذ نقش می بندد. امروزه چاپگرهای آفتابگردان کاملا از رده خارج شده اند. سرعت چاپ در ایـن چاپگرها بسیار پایین است . در نمونه های اولیه ی آن ۱۰ الی ۱۴کاراکتر در ثانیه و در نمونه های بعدی آن حداکثر ۱۰۰ کاراکتر در ثانیه است . چنانچه شما در سـال ۱۹۷۹ زندگـی می کردید ؛ علاوه بر آنکه برای خرید یک چاپگر آفتاب گردان بایستی حداقل ۱۵۰۰ دلار هزینه می کردید ؛ بایستی از صبر زیادی برخوردار می بودید. اما در تمام مدت چاپ برای سـال م ماندن شنوایی خود ؛ بایستی در گوشتان پنبه قرار می دادید.

چاپگر ماتریس نقطه ای یا سوزنی ( Dot Matrix Printer )

در آن سـال ها شما انتخاب دیگـر ی داشتید. بله چاپگرهای سوزنی . شما همچنین میتوانید ایـن چاپگرها را به علت پایداری شان ؛ هنوز در منازل و شرکت ها ببینید. در ایـن چاپگرها ؛ کاراکترها به وسیله ی نقاط کوچکی شکل می گیرند. ایـن نقاط از برخورد سوزن های بـار یکـی به نام  Pin  با  Ribbon  و کاغذ بوجود می آیند. تعداد پین های هدهای ارزان قیمت ۹ و نمونه های گران قیمت ۱۸ و یا ۲۴ پین است . مکانیزم موجود در ایـن چاپگرها نسبتا آسان و بدون دردسر است . سرعت چاپ در ایـن نوع از ۲۰۰ تا ۹۰۰ کاراکتر در ثانیه است . اما شما باز به پنبه برای مسدود کردن گوشتان احتیاج خواهید داشت. اما امروزه چاپگرهای سوزنی به بازار عرضه شده اند که سروصدای آنها بسیار کمتر شده است ؛ اما در هر صورت صدای آنها بیشتر از چاپگرهای جوهر افشان است .

چاپگر زنجیره ای ( Chain Printer )

ایـن نوع چاپگرها دارای زنجیره و یا تسمه ای می باشند که کاراکترها به صورت برجسته روی آن قرار می گیرند. به طور متوسط ایـن چاپگرها سرعتی معادل ۲۴۰۰ خط در دقیقه دارا می باشند ؛ که سرعت خوبی محسوب می شـود .

چاپگر استوانه ای ( Drum Printer )

اساس کار ایـن چاپگرها کاملا شبیه چاپگرهای زنجیره ای است ؛ با ایـن فرق که کاراکترها به جای آنکه بر روی تسمه قرار داشته باشند بر روی یک استوانه حک شده اند.

انواع چاپگرهای غیر ضربه ای یا غیر فشاری 

الف )  چاپگر گرما ی ( Electrotermal Printer )

ب )  چاپگر جوهر افشان (InkJet Printer  )

ج )  چاپگر لیزری تک رنگ ( Black & White Laserjet Printer )

د )  چاپگر لیزری رنگی (Color Laserjet Printer  )

 

الف ) چاپگر گرما ی ( Electrotermal Printer )

چاپگرهای گرما ی به علت دقت بالایی که دارند برای کارهای گرافیکـی بکار می روند. بدیهی است سرعت آنها بسیار کم و در حدود ۲۲۰ کاراکتر در دقیقه است . کاغذ ایـن چاپگرها از نوع مخصوصی است که در پشت آن ؛ لایه ی فلزی نازکی قرار دارد. قیمت ایـن کاغذها گران است . نوک سوزن های آن مثل چاپگرهای ماتریس نقطه ای است ؛ با ایـن فرق که زمان عبور از روی کاغذ ؛ سوزن ها حرکت نمی کنند بلکه داغ می شوند. ایـن امر سبب تغییر شیمیایی در پوشش فلزی کاغذ می شـود و آن را به رنگ تیره تغییر می دهد.

ب ) چاپگر جوهر افشان (InkJet Printer  )

اولین چاپگر جوهر افشان توسط هیولت پاکارد در سـال ۱۹۴۸ به نام  Thinkjet  ارائه شد. همـان طور که از نام آن پیداست چاپگرهای جوهر افشان ؛ نقطه های بسیار کوچکی از جوهر را بر روی کاغذ اسپری می کنند. معین است که ایـن شیوه غیر فشاری است ؛ چون هیچ قطعه ای از دستگاه بر روی کاغذ فشار وارد نمی نماید . پس در نتیجه غیر از صدای حاصل از عقب و جلو رفتن هد چاپگر ؛ صدای دیگـر ی به گوش نمی رسد. به طور کلی  ۲ شیوه برای خارج شدن جوهر از نازل ها وجود دارد. در شیوه اول ؛ نوعی کریستال بنام کریستال پیزوالکتریک مورد استفاده قرار می گیرد. ایـن کریستال در صورت برقراری جریـان الکتریکـی خم می شـود . در انتهای هر نازل ؛ کریستال مزبور قرار گرفته است ؛ که با برقراری جریـان الکتریکـی منقبض شده و جوهر را به بیرون پرتاب می نماید . پس هر پالس جریـان الکتریکـی یک قطره جوهر را آزاد خواهد کرد. اما در شیوه دوم که به نام جوهر افشان حبابی و یا گرما ی شهرت دارد ؛ به جای استفاده از کریستال پیزوالکتریک از یک قطعه گرم کننده استفاده می شـود . ایـن قطعه سریع گرم شده و با افزوده شدن سایز جوهر ؛ حبابی از جوهر را در دهانه ی نازل ایجاد می نماید . پس حباب ترکیده و جوهر بر روی کاغذ پاشیده می شـود . در ایـن شیوه چون جوهر گرم شده است؛ بر روی کاغذ زودتر خشک می شـود . بعضی از کاتریج های امروزی تا ۶۰۰ نازل دارند که هر نازل می تواند تا ۱۴۰۰ قطره جوهر در ثانیه به سمت کاغذ پرتاب نماید .

معینات چاپگرهای جوهر افشان

•  سرعت چاپ :

سرعت چاپ در تمام چاپگرها بر ۳ اساس بیان می شـود .

ـ تعداد صفحه در دقیقه ( Page Per Minute = PPM )

ـ تعداد کاراکتر در ثانیه ( Character Per Second = CPS )

ـ وامیزان دقیقه بر صفحه ( Minute Per Page = MPP )

امروزه بیشتر از وامیزان  PPM  برای نشان دادن سرعت چاپ چاپگرها استفاده می شـود . نوع اطلاعاتی که در صفحه وجود دارد ؛ پیچیدگی های آن و تعداد رنگ های مورد نیاز فرق های زیادی در زمان چاپ ایجاد می کنند. اکثرا ۴ الی ۱۲ صفحه در دقیقه برای چاپ صفحات سیاه و سفید و ۱ الی ۲ صفحه در دقیقه برای چاپ صفحات رنگی عددی مناسب برای چاپگرهای جوهر افشان است

پرینتر , خرید پرینتر , نمایندگی شارپ , خرید پرینتر چند کاره , نمایندگی شارپ در ایران , تعمیرات دستگاه فتوکپی , نمایندگی شارپ

اکثرا اعداد و ارقامی که از طرف شرکت های سازنده چاپگرها ارائه می شـود ؛ از واقعیت دور است . حتی در بعضی از مسائل برای پی بردن سریع واقعی چاپگر خود ؛ همچنین میتوانید  نصف و یا حتی یک سوم  ایـن عدد را در نظـر بگیرید. چنین در اعداد اعلام شده توسط ایـن شرکت ها ؛ زمان لازم برای کشیدن کاغذ داخل چاپگر محاسبه نمی شـود . برترین راه برای پی بردن سریع واقعی چاپگر خود  خرید یک کرنومتر است !

• کیفیت چاپ : 

همواره بر سر ایـن که کیفیت چاپ در جوهرافشان ها بهتر است و یا در لیزری ها بحث وجود داشته است . واقعیت ایـن است که نظـر ات متفاوت ؛ که گاه بر اثر آزمایش بدست آمده است ؛ ناشی از مارک های متفاوت چاپگرها و کاغذهای مورد استفاده است . ایـن که شما کدام مارک را و با چه ویژگیها ی خریداری نمایید ؛ بسیار با ارزش است . یکـی از مسائل چاپگرهای جوهر افشان در سرعت و زمان جذب جوهر بر روی کاغذ است . چنانچه جوهر به راحتی و با سرعت جذب کاغذ شود ؛ سبب کم شدن کیفیت و روشن تر شدن رنگ ها می شـود ؛ و چنانچه جوهر دیر جذب کاغذ شود ؛ سبب ایجاد لکه هایی برجسته در سطح کاغذ خواهد شد.

• تفکیک پذیری چاپگر : 

دقت چاپ در چاپگرها بر طبق تعداد نقطه در ایـن چ (Dot Per Inch = DPI   ) بیان می شـود . بدیهی است هر چه ایـن عدد بیشتر باشد ؛ شما کیفیت بهتری بدست خواهید آورد. امروزه حداقل دقت چاپ در چاپگرهای جوهرافشان ۱۲۰۰ * ۱۲۰۰ نقطه در ایـن چ و حداکثر ۱۲۰۰ * ۴۸۰۰ نقطه در ایـن چ است .

• هزینه تعویض کاتریج : 

هزینه تعویض کاتریج یکـی از فاکتورهای با ارزش در انتخاب چاپگر است . شما بایستی ارزیابی بکنید که هر کاتریج چه تعداد صفحه را می تواند چاپ نماید . بعضی وقتها اوقات هزینه کاتریج هایی که در طول ۶ ماه استفاده می بکنید ؛ بیشتر از قیمت خود چاپگر خواهد شد.

• طول عمر سودمند :

در مورد طول عمر سودمند چاپگرهای جوهر افشان دو نکته مطرح است اول طول عمر خود دستگاه  دوم طول عمر کاتریج آن.

به طور کلی چاپگرهای جوهر افشان بسیار مقاوم بوده و طول عمر زیادی دارند. معدل زمان خرابی در ایـن چاپگرها به طور متوسط ۳۰۰۰۰ صفحه است اما جوهر داخل کاتریج همواره بر سر دو راهی قرار دارد. چون از یک طرف ما انتظار داریم زمانی جوهر بر روی کاغذ قرار می گیرد سریع ا خشک شودو وقتی که هنوز داخل کاتریج و نازل است ؛ کلا خشک نشود ! ولی بایستی بدانید ؛ ضروری است شما چند هفته از چاپگر خود استفاده نکنید تا کاتریج آن خشک شود.

• ظرفیت سینی کاغذ

به ایـن علت که اکثرا چاپگرهای جوهر افشان برای مصارف خانگی و یا کارهای ادارای با سایز کم بکار می روند ؛ سینی کاغذ ندارند. یعنی شما مجبور می باشید بطور مکرر کاغذ داخل دستگاه قرار دهید. اما بعضی از انواع جوهر افشان ها تعداد محدودی کاغذ را در سینی خود جای می دهند ؛ که می تواند از ۵۰ برگ الی ۳۰۰ برگ متغیر باشد.

• محدوده قابل چاپ

چاپگرهای جوهر افشان و لیزری احیه قابل چاپ معین ی دارند. ایـن ناحیه اکثرا کمتر از سطح کامل کاغذ است . در واقع ایـن دسته از چاپگرها نمی توانند بر روی تمام سطح کاغذ چاپ نمایـن د. یعنی ناحیه نشتی لبه کاغذ (  Bleed) دست نخورده باقی می ماند. چنانچه شما به محدوده وسیع تری برای چاپ بر روی کاغذی ویِژه نیاز دارید ؛ قبل از خرید ؛ حداکثر ناحیه قابل چاپ را در چاپگر مورد نظـر ؛ ارزیابی نمایید.

• رابط های اتصال (Interface Port  )

چنانچه دوربین دیجیتالی دارید و می خواهید بدون نیاز به رایانه ؛ عکس های خود را چاپ نمایید ؛ از Photo Printer ها استفاده بکنید . ایـن چاپگرها دارای پورت  USB  برای برقراری رابطه با دوربین دیجیتالی و پانل LCD برای کنترل و ویرایش عکس می باشند.

• توان مصرفی

چاپگرهای جوهر افشان بطور معمول توان مصرفی پایینی دارند. در حالت Stand By  ۵ الی ۷ وات و در حال کار ۱۵ الی ۶۰ وات خواهد بود. در حالیکه در چاپگرهای لیزری در زمان کار ؛ توان مصرفی بعضی وقتها به چند صد وات می رسد.

ج ) چاپگر لیزری تک رنگ ( Black & White Laserjet Printer )

چاپگرهای لیزری تک رنگ برترین انتخاب برای کسانی می باشند که خواهان سرعت و کیفیت بالا و هزینه های پایین در چاپ صفحات سیاه و سفید می باشند. قیمت چاپگرهای لیزری تک رنگ از چاپگرهای جوهر افشان بیشتر است اما چنانچه شما هزینه های ثانویه که حاوی تعداد کاغذی که توسط یک کاتریج چاپ می شـود را محاسبه نمایید ؛ به نفع شما خواهد بود که چاپگر لیزری تک رنگ ساخته بکنید .

معینات چاپگرهای لیزری تک رنگ 

• سرعت چاپ 

سرعت چاپ متون در ایـن چاپگرها نسبت به چاپگرهای جوهرافشان بسیار بیشتر است تعداد صفحات می تواند ۸ الی ۲۰ صفحه در دقیقه باشد  اما مدل های پیشرفته وجود دارند که می توانند تا ۳۵ صفحه در دقیقه چاپ نمایـن د. به همین تناسب قیمت آنها بسیار بالا است .

• حداکثر دقت چاپ

دقت چاپ از ۶۰۰ * ۶۰۰ نقطه در ایـن چ الی ۱۲۰۰ * ۱۲۰۰ نقطه در ایـن چ است . اما نوع هایی با دقت چاپ بسیار بالاتر وجود دارند که به علت قیمت بالای آنها برای مصارف عمومی به صرفه نیستند.

• ظرفیت حافظه

چاپگرها ؛ فایل های ارسـال شده را در حافظه مزمان خود ذخیره کـرده و به ترتیب آنها را برای چاپ ارسـال می کنند. بدیهی است هر چه ایـن حافظه بیشتر باشد ؛ چاپگرها کمتر دچار اختلال شده و سرعت چاپ تا حدودی افزوده شدن می یابد. ایـن حافظه از ۲ مگابایت الی ۶۴ مگابایت می تواند باشد. اما در بعضی از مدل ها قابل افزوده شدن است .

• رابط های اتصال ( Interface Port )

نوع رابط ها و واسط هایی که رابطه بین چاپگر و رایانه را برقرار می کنند در سهولت دسترسی و استفاده از چاپگر و امکانات آن بسیار حائز ارزش می باشند . ایـن رابط ها می توانند Parallel  ؛ USB ؛ Ethernet ( شبکه ) و  IrDA( مادون قرمز )  باشند.

اکثر کاربران از پورت های  Parallel   و USB  استفاده می کنند اما در ادارات و شرکت ها که سایز کار بالا است ؛ احتیاج به پورت Ethernet  برای فعال نمودن چاپگر در شبکه است . چنانچه  Notebook  و یا  PDA شما دارای  Infrared ( مادون قرمز )  است؛ برای استفاده از ایـن امکان جدید در دستگاه خود ؛ بایستی چاپگری ساخته بکنید که پورت IrDA  داشته باشد.

• ظرفیت سینی کاغذ

ظرفیت سینی کاغذ در چاپگرهای لیزری تک رنگ از ۱۰۰ صفحه الی ۶۰۰ صفحه متغیر است اما در بعضی از مارک ها ؛ همچنین میتوانید سینی های جانبی دیگـر ی به چاپگر خود اضافه بکنید و ظرفیت کاغذ را به ۲۰۰۰ صفحه برسانید.

• هزینه تعویض کاتریج

قیمت هرکاتریج سیاه چاپگرهای لیزری تک رنگ نسبتا معادل کاتریج های چاپگرهای جوهر افشان است اما به ایـن علت که اکثرا کاتریج چاپگرهای لیزری تک رنگ تعداد زیادتری کاغذ چاپ می نماید ( حتی بعضی اوقات تا ۳ مساوی کاتریج چاپگرهای جوهر افشان در سایز یکسان ) قیمت هر برگه چاپ شده برای شما کمتر از جوهر افشان ها خواهد شد.

د ) چاپگر لیزری رنگی (Color LaserJet Printer  )

چاپگرهای لیزری رنگی گران قیمت ترین چاپگرها می باشند. گاه قیمت آنها به ۲۰ میلیون تومان می رسد. بعضی از ایـن چاپگرها به قدری دارای کیفیت بالا می باشند که خرید و فشیوه آنها احتیاج به کسب مجوزهایی دارد ؛ چون برای مثال به راحتی میتوان با آنها پول تقلبی و یا هر چیزی دیگـر ی را جعل کرد.

معینات چاپگرهای لیزری رنگی

• سرعت چاپ

سرعت چاپ صفحات رنگی در چاپگرهای لیزری رنگی ۱ الی ۵ صفحه در دقیقه و صفحات سیاه و سفید ۱۰ الی ۲۲ صفحه در دقیقه است . بدیهی است افزوده شدن سرعت چاپ سبب افزوده شدن محسوس قیمت چاپگر خواهد شد.

• حداکثر دقت چاپ

دقت چاپ در ایـن چاپگرها بسیار بالا بوده و یکـی از دلایل بنیادی انتخاب ایـن چاپگرها از طرف مراکز پیشرفته ؛ همین مورد است . حداکثر دقت چاپ از ۶۰۰ * ۱۲۰۰ نقطه در ایـن چ الی ۲۴۰۰ * ۴۸۰۰  نقطه در ایـن چ است .

ظرفیت حافظه

بدیهی است حافظه مورد نیاز در چاپگرهای لیزری رنگی به علت ماهیت کاری که دارند؛ بیشتر از چاپگرهای لیزری تک رنگ باشد. ایـن حافظه از ۱۶ مگابایت الی ۵۱۲ مگابایت متغیر است .

• رابط های اتصال ( Interface Port )

رابط های اتصال در چاپگرهای لیزری رنگی فرق ی با چاپگرهای لیزری تک رنگ ندارند….

.

• ظرفیت سینی کاغذ

اکثرا ظرفیت سینی کاغذ در چاپگرهای لیزری رنگی بیشتر از چاپگرهای لیزری تک رنگ است ؛ که می تواند عددی معادل ۲۰۰ الی ۱۰۰۰ صفحه باشد. اما همـان ند چاپگرهای لیزری تک رنگ ؛ می توان سینی های افزوده شدن دهنده برای آن ساخته کرد و حتی ایـن ظرفیت را به ۵۰۰۰ برگ رساند….

• هزینه تعویض کاتریج

قیمت کاتریج های رنگی چاپگرهای لیزری رنگی بر خلاف کاتریج های سیاه چاپگرهای لیزری تک رنگ ؛ جزء گرانترین مواد مصرفی می باشند. گاه قیمت  بعضی از انواع آن به ۲۵۰ هزار تومان می رسد. اما بایستی دقت بکنید که برای کارهای با سایز زیاد ؛ به ایـن علت که هر کاتریج آن تعداد بسیار زیادی کاغذ را جواب خواهد داد ؛ هزینه هر برگه بسیار پایین تر از جوهرافشان ها خواهد شد….

.

• سرو صدا

به طورحتم صدای چاپگرهای لیزری ( تک رنگ و رنگی ) بسیار کمتر از چاپگرهای فشاری ( ضربه ای )  می باشند. حتی چاپگرهای لیزری از چاپگرهای جوهر افشان صدای کمتری تولید می کنند. اما در هر صورت صدای فن خنک کننده و موتور چاپ آن که صدای بمی تولید می کنند را نمی توان نادیده گرفت. حتی چنانچه شما چاپگر را در حالت  Stand By   قرار دهید؛ باز فن چاپگر کار خواهد کرد…

ادامه مطلب…

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *