لزوم پاسخ‌‌گویی مستدل به شبهات دانشجویان/ ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با مراکز بین‌المللی – شریف

لزوم پاسخ‌‌گویی مستدل به شبهات دانشجویان/ ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با مراکز بین‌المللی – شریف

به نقل از شریف: لزوم پاسخ‌‌گویی مستدل به شبهات دانشجویان/ ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با مراکز بین‌المللی

قائم مقام وزیر علوم و همچنين رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و همچنين هیئت ممیزه مرکزی، در آیین تودیع و همچنين معارفه رئیس پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه که در محل این پژوهشگاه برگزار شد با بیان اینکه استادان معارف بعضا مباحث و مطالب ۲۰ سال شمسي قبل را تدریس می‌کنند بر لزوم پاسخ‌های به روز و همچنين مستدل به شبهات و همچنين سؤالات دانشجویان تاکید کرد.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه، دکتر عبدالرضا باقری در این آیین اظهار داشت: نظریه‌پردازی درخصوص علوم انسانی از اهداف مهم پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه بوده و همچنين باید مورد توجه جدی قرار گیرد به خصوص پژوهش در قلمرو داد و همچنين ستدهای علوم انسانی، نقد مکاتب و همچنين آرای علوم انسانی و همچنين اجتماعی، همکاری با موسسات آموزشی و همچنين پژوهشی مرتبط با علوم انسانی، پژوهش‌های میان رشته‌ای مانند توسعه، دین و همچنين نظام های اجتماعی که باید با جدیت بیشتری دنبال مي شود.

قائم مقام وزیر علوم، بیان کرد: پژوهش در مسائلی که با دین مانند جامعه شناسی دین، روان‌شناسی دین، آسیب‌شناسی اجتماعی، تدوین و همچنين تهیه متون در حوزه علوم انسانی و همچنين… سرو کار دارد جزء اولویت‌های اصلی این پژوهشگاه است، ضمن اینکه ایجاد ارتباط با مراکز علمی دنیا که در اساسنامه پژوهشگاه نیز تاکید شده باید مورد توجه جدی قرار بگیرد که ظاهراً کمتر هم مورد توجه بوده است.

وی تصریح کرد: براساس قوانین موجود، دانشگاه‌ها و همچنين موسسات پژوهشی در چارچوب قواعد، استقلال عمل دارند، لذا محترم شمردن آزادی‌های آکادمیک که سنت حوزه بوده باید حتماً به عنوان ضرورت مورد توجه قرار بگیرد زیرا برای کشف حقیقت در علوم انسانی، ممکن است محدود کردن بررسي کننده و پروهشگر خسران باشد.

دکتر باقری افزود: ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با مراکز بین‌المللی از دیگر کارهایی است که باید مورد توجه باشد لذا مسلط بودن و تسلط داشتن اعضای هیئت علمی به زبان‌های زنده دنیا ضروری است و همچنين باید زیرساخت آموزش یک زبان دیگر را برای محققان در این مجموعه فراهم کنیم.

وی بیان کرد: جریان‌سازی فرهنگی، علمی و همچنين اجتماعی از دیگر اقداماتی است که پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه باید ایجاد کند لذا باید نقش محوری در ارتباط با دانشگاه داشته باشد؛ از این رو برقراری نشست‌ها و همچنين میزگردها می‌تواند موثر باشد و همچنين از طرف دیگر طلاب هم باید با علوم انسانی روز بیشتر آشنا شوند.

قائم مقام وزیر علوم با بیان اینکه ارتباط با جامعه باید یکی از مهم‌ترین اقدامات این پژوهشگاه تلقی مي شود و همچنين به خصوص پاسخ به نیازهای نسل جوون نیز ضروری است تصریح کرد: باید جلسات منظم با معاونان فرهنگی دانشگاه‌ها داشته باشیم و همچنين به شبهات و همچنين مسائل دانشجویان پاسخ دهیم زیرا امروزه با انبوهی از مسائل مواجه‌ایم که استادان معارف ما هم پاسخگو نیستند زیرا آن هم موضوعات تدوین شده ۲۰ سال شمسي قبل را تدریس می‌کنند در حالی که باید پاسخ‌های مستدل و همچنين امروزی برای سؤالات آنان بیابیم.

دکتر باقری، برقراری جلسات ماهیانه اعضای هیئت علمی را خواستار شد و همچنين گفت: این پيشامد جديد در کشور ما مورد غفلت است در حالی که باید پژوهش‌های هر فرد مورد نقد و همچنين بررسی و همچنين آشنایی همکاران خود قرار بگیرند ولي بايد توجه داشت متاسفانه هم اکنون گاهی میز بغل ما نمی داند که ما چه تحقیقی انجام می دهیم.

وی افزود: قانون، استقلال عمل برای هیئت امنای مراکز را محترم شمرده تا تصمیمات مقتضی و همچنين متناسب بگیرند بنابراین هر اقدامی که می‌تواند در راستای انجام ماموریت‌ها کمک کننده باشد قابل تصمیم‌گیری است و همچنين ما در وزارت علوم هم فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنیم که قوانین حاکم بر مراکز علمی باید متغاير و متفاوت باشد و همچنين ما با کمال میل آماده همکاری در این زمینه هستیم.

دکتر باقری ادامه داد: سیاستگذاری وزارت علوم، نظارت و همچنين ارزیابی است و همچنين تصمیمات باید از سوی هیئت‌های امناء مراکز اتخاذ مي شود تا از آن هم حمایت کنیم.

در آئین تودیع و همچنين معارفه رئیس پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه، از تلاش‌ها و همچنين سرويس ها و خدمات حجت‌الاسلام و همچنين المسلمین حسن آقانظری رئیس سابق این پژوهشگاه قدردانی و همچنين حجت الاسلام و همچنين المسلمین دکتر علی محمد حکیمیان به عنوان رئیس جدید این پژوهشگاه معرفی شد.

گفتنی است در این مراسم دست يار پژوهشی حوزه‌های علمیه، رؤسای مراکز آموزش عالی استان قم و همچنين برخی مسئولان استان قم نیز حضور داشتند.

ل.م ۵۴/ ع. ع ۵۷

لزوم پاسخ‌‌گویی مستدل به شبهات دانشجویان/ ضرورت ارتباط میان پژوهشگاه حوزه و همچنين دانشگاه با مراکز بین‌المللی در تاریخ ۱۶ November 1397 | 10:18 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *