بودجه آموزش عالی کشور ۳،۷ قسمت و بخش بودجه هزینه ای کل کشور است – شریف

بودجه آموزش عالی کشور ۳،۷ قسمت و بخش بودجه هزینه ای کل کشور است – شریف

به نقل از شریف: بودجه آموزش عالی کشور ۳،۷ قسمت و بخش بودجه هزینه ای کل کشور است

دکترمحمدتقی نظرپور، دست يار اداری مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم ، تحقیقات و همچنين فناوری در نشست معاونان اداری مالی دانشگاه های منطقه ۳ کشور که به میزبانی دانشگاه ارومیه برگزار شد، گفت: بودجه آموزش عالی کشور ۳.۷ قسمت و بخش بودجه هزینه ای کل کشور است .

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ارومیه، دکتر نظرپوربا بیان اینکه اعتبار آموزش عالی کل کشور حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان بوده که سهم آن هم از کل بودجه هزینه‌ای کشور حدود ۳،۷ قسمت و بخش است، اظهار داشت: در سال شمسي‌های قبل این اعتبار حدود ۵.۵ قسمت و بخش بود ولی امسال علی رغم افزایش ۱۷ درصدی مبلغ بودجه، نسبت آن هم کاهش پیدا کرده و همچنين در مورد بودجه عمرانی آموزش عالی نیزمیزان آن هم حدود ۵،۷ قسمت و بخش کل بودجه عمرانی کشور است. وی با بیان اینکه برای جلوگیری از بروز معظلات و مسائل و مشکلات احتمالی در شروع سال شمسي تحصیلی از نهاد برنامه جذاب و جالب و خوب و همچنين بودجه پیگیر تخصیص به موقع بودجه هستیم، گفت: سال شمسي قبل برای تخصیص صد در صد بودجه تلاش زیادی صورت گرفت و همچنين متوسط ۸۷ قسمت و بخش در سال شمسي ۹۷ و همچنين ۱۲ قسمت و بخش نیز در سال شمسي ۹۸ به صورت تنخواه تخصیص پیدا کرد واز بودجه سال شمسي ۹۸ نیز تا کنون تنها و فقط ۳۷ قسمت و بخش آن هم تخصیص پیدا کرده است.
دکتر نظرپور افزود: در بحث حوزه عمرانی نیز حدود ۵۰ قسمت و بخش بودجه تخصیص پیدا کرده که عمدتاً اوراق یک، دو و همچنين سه ساله اسناد خزانه است وما حدود ۱۲ تا ۱۳ میلیون متر مربع فضای آموزشی داریم که با توجه به لزوم مقاوم سازی فضاهای آموزش عالی حدود ۲۰ قسمت و بخش آنها نیاز به مقام سازی دارد. در همین دانشکده معماری، شهرسازی و همچنين هنر دانشگاه ارومیه پروژه مقاوم سازی انجام می‌گیرد که یک نمونه خوب است.
دست يار اداری مالی و همچنين مدیریت منابع وزارت علوم ادامه داد: در مجموع در حوزه آموزش عالی حدود دو ملیون و همچنين ۱۵۰ هزار متر مربع در دست احداث داریم. از سال شمسي ۱۳۹۲ پروژه خاص عمرانی در دانشگاه کلید نزدیم و همچنين عمدتاً پروژه‌هایی در حال ساخت است که از قبل نیمه تمام مانده بود.
دکتر نظرپور افزود: خیرین در حوزه آموزش و همچنين پرورش بسیار فعال بوده و همچنين حدود یک سوم فضاهای مورد نیاز این حوزه توسط خیرین ساخته می‌مي شود در حالی که در آموزش عالی این رقم تنها و فقط ده در صد است و همچنين وزارت علوم و همچنين دانشگاه‌ها باید برای جذب خیرین در حوزه آموزش عالی تلاش کنند.

وی گفت: برای مدیریت سبز نیز اعتباری در نظر گرفته شده است که یکی از کارهای خوب مدیریت سبز و همچنين بهره بري و استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر در همین دانشگاه ارومیه، بهره برداری از نیروگاه خورشیدی بود.
وی ادامه داد: در بحث منابع انسانی نیز در پنج حوزه کارشناس فنی، عمرانی، مالی، حقوقی و همچنين آزمایشگاه و همچنين کارگاه‌ها دانشگاه‌ها با توجه به بازنشسته شدن همکاران به نیرو نیاز دارند که در حال گرفتن مجوز جذب ۲۶۰۰ فرد يا شخص نیرو برای دانشگاه‌ها و همچنين پارک‌ها هستیم که بعد از دریافت مجوز طی یک فراخوان و همچنين آزمون این جذب‌ها صورت خواهد گرفت.
دکتر نظر پور در حاشیه نشست منطقه‌ای معاونان اداری مالی دانشگاه‌های منطقه ۳ کشور، از پروژه‌های عمرانی دانشگاه ارومیه شامل محوطه پردیس دانشگاه، پروژه مقاوم سازی دانشکده معماری، شهرسازی و همچنين هنر و همچنين نیروگاه خورشیدی دانشگاه ارومیه بازدید کرد.

بودجه آموزش عالی کشور ۳،۷ قسمت و بخش بودجه هزینه ای کل کشور است در تاریخ ۱۰ June 1398 | 11:37 am منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *