تحصیل ۵۳۰ دانشجوی خارجی در رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی در ایران/ ضرورت راه‌اندازی ۲۰۰ کرسی زبان فارسی در کشورهای دیگر – شریف

تحصیل ۵۳۰ دانشجوی خارجی در رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی در ایران/ ضرورت راه‌اندازی ۲۰۰ کرسی زبان فارسی در کشورهای دیگر – شریف

به نقل از شریف: تحصیل ۵۳۰ دانشجوی خارجی در رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی در ایران/ ضرورت راه‌اندازی ۲۰۰ کرسی زبان فارسی در کشورهای دیگر

قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل گفت: در حال حاضر ۵۳۰ دانشجوی بورسیه از کشورهای خارجی در ایران در رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی تحصیل می‌کنند که یک سوم آن هم‌ها دانشجوی مقطع دکتری خواهند بود.

به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل در آئین بازگشایی ۵۰ کرسی زبان و همچنين ادبیات فارسی در جهان که امروز (چهارشنبه) در محل این وزارت برگزار شد، با اشاره به سیاست‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های این وزارت خانه در راستای توسعه زبان فارسی برای دانشجویان خارجی، اظهار داشت: سیاست اول ما در این زمینه، افزایش جذب داوطلبان خارج از کشور و همچنين ادامه تحصیل آن هم‌ها در دانشگاه‌های داخل است. در همین راستا وزارت علوم این دانشجویان را به صورت بورسیه جذب می‌کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۳۰ دانشجوی بورسیه از کشورهای خارجی در ایران حضور دارند که در رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی تحصیل می‌کنند، افزود: سیاست دوم وزارت علوم در توسعه زبان ادبیات فارسی در جهان، اعطای پذیرش به داوطلبان خارج از کشور است که این داوطلبان اکنون در ایران مشغول تحصیل خواهند بود.
دکتر سالار آملی در ادامه با اشاره به تعداد دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در ایران، اظهار داشت: به طورکلی در حال حاضر حدود ۵۶ هزار دانشجوی خارجی در ایران تحصیل می‌کنند که ۲۰۰۰ فرد يا شخص از این دانشجویان در دانشگاه‌های زیر مجموعه وزارت بهداشت، ۱۰ هزار و همچنين ۲۰۰ دانشجو در دانشگاه آزاد، ۱۷ هزار در جامعه المصطفی و همچنين مابقی در دانشگاه‌های وزارت علوم مشغول تحصیل خواهند بود.
قائم مقام وزیر علوم در مسائل بین‌الملل با اشاره به ضرورت راه‌اندازی ۲۰۰ کرسی زبان و همچنين ادبیات فارسی در کشورهای خارجی گفت: ما باید ارتباط علمی مطلوبی با کشورهای دنیا داشته باشیم و همچنين باید کرسی‌های زبان و همچنين ادبیات فارسی در کشورهای دیگر توسعه یابد.
دکتر سالارآملی افزود: آخرین سیاست ما در این زمینه، اعزام اساتید داخل کشور برای حفظ کرسی‌های خارج از کشور است. سال شمسي قبل تعداد ۶۵ کرسی زبان و همچنين ادبیات فارسی در خارج از کشور داشتیم که این کرسی‌ها در حال حاضر به دلیل معظلات و مسائل و مشکلات ارزی کاهش یافته البته امسال تلاش می‌کنیم در مهرماه جاری تعداد کرسی‌های زبان و همچنين ادبیات فارسی در خارج از ایران به ۳۳ و همچنين همچنین تا ترم دوم تحصیلی نیز این مراکز به ۵۰ کرسی توسعه یابد.
وی مطرح کرد: سیاست کلان وزارت علوم این است که در مرحله اول کرسی‌های زبان و همچنين ادبیات فارسی در کشورهای اسلامی با تمدن مشترک و همچنين در مرحله دوم نیز در کشورهایی که نسل سوم ایرانیان در آن هم کشور مقیم خواهند بود توسعه یابد. لذا دانشجویانی که در ایران مشغول تحصیل خواهند بود باید بتوانند بعد از فارغ‌التحصیلی همچنين و علاوه بر اینکه سفیر دانشگاهی و همچنين علمی ایران در کشور خودشان باشند، موجب توسعه فرهنگی کشور ما نیز شوند.
ز.ح ۷۴/ ل.م ۵۴/‏ ع. ع ۵۷

تحصیل ۵۳۰ دانشجوی خارجی در رشته زبان و همچنين ادبیات فارسی در ایران/ ضرورت راه‌اندازی ۲۰۰ کرسی زبان فارسی در کشورهای دیگر در تاریخ ۲۷ June 1398 | 7:44 pm منتشر شده است

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *